Lityum-iyon piller hakkında bilmediğiniz her şey! - Page 1

TEknoloji hızla geliştikçe kullanımda olan cihazlar özellikleri ve pillerde bu ölçüde değişim gösterdi. Cihazlarda kullanılan parçalarda hızla gelişim gösterdi. Bunların en önemliside batarya bölümü.

Lityum-iyon piller hakkında bilmediğiniz her şey! - Page 2

Piller hakkındaki efsanelerin bir bölümü de bunlardan kaynaklanıyor. Taşınabilir cihazlarımızda kullandığımız pillerle ilgili efsaneler ve bunların ardındaki gerçeklere birlikte göz atalım.

Lityum-iyon piller hakkında bilmediğiniz her şey! - Page 3

Efsane 1: Piliniz tamamen bitmeden şarj etmeyin
Eskiden yapılan piller şimdikiler gibi akıllı değildi. Bu yüzden piller ne kadar şarjı olduğunu unutuyordu ve uzmanlar tam bitmeden şarj etmeyin uyarısında bulunuyordu.Akıllı telefon pilleri hakkında efsaneler arasında en çok dile getirilenlerden biri de buydu. Bu durum artık neredeyse tüm taşınabilir cihazlarda kullanılan lityum-iyon pillerle tarihe karıştı. Bu piller tamamen bitmeden şarj edilseler de tam kapasitelerini hatırlayabiliyor. Örneğin, pilinizin önce%75'ini kullandınız ve sonra şarj ettiniz diyelim. Daha sonra pilinizin%25'ini kullandığınızda bu tam bir şarj döngüsü olarak kabul ediliyor. Yani bir şarj döngüsünü tamamlamak için pilin%100'ünü tek seferde bitirmenize gerek yok. Parça parça yapsanız da pil bunu algılayabiliyor.

Lityum-iyon piller hakkında bilmediğiniz her şey! - Page 4

Yine de birçok üretici üç ayda bir pili tamamen bitirip tam şarj edilmesini tavsiye ediyor. Her şarjda pilim ömrü az da olsa azaldığı için cihazınızın işletim sisteminin bunu algılaması için bunun yapılması tavsiye ediliyor. Bu sayede piliniz için kalan süre daha doğru bir şekilde gösterilebiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.