Mobil

Lollipop kullanım oranı iki katına çıktı

Google şubat ayına ait Android sürümleri kullanım oranlarını açıkladı.

Lollipop kullanım oranı iki katına çıktı

Google’ın açıkladığı son verilere göre Android 5.0 Lollipop ocak ayında %1.6 olan kullanım oranını şubat ayı sonunda %3.2’ye yükseltmeyi başardı. Lollipop’un son bir ayda yakalamış olduğu yükseliş sürpriz olmasa gerek, zira birçok üretici üst düzey telefonları için Android 5.0 güncellemesini başlatmış durumda. Yine tanıtımı üzerinden aylar geçen en güncel Android sürümünün hala %3.2 seviyesinde kullanılıyor olmasından dolayı hem Google hem de üreticilerin durup düşünmesi gerekiyor.

Android 4.4 KitKat’in geçen ay %39.7 olan pazar payı şubat sonu itibariyle %40.9’a yükseldi. Halihazırda en çok kullanılan Android sürümü olan Jelly Bean’in ocak ayında %44.5 olan kullanım oranı şubat sonunda %42.6’ya geriledi.

Benzer şekilde Ice Cream Sandwich ve Gingerbread cephesinde de düşüş devam ediyor. Son verilere göre Ice Cream Sandwich’in kullanım oranı %5.9, Android 2.3 Gingerbread’in kullanım oranı ise %6.9 olarak açıklandı.1425365407_36.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.