Mobil

Lumia 520, Windows Phone ekosistemine damga vurdu

Son yayımlanan rapora göre Lumia 520 en çok tercih edilen Windows Phone telefon oldu.

Lumia 520, Windows Phone ekosistemine damga vurdu

2014 yılında Windows Phone platformuna farklı üreticilerin de dahil olmasını isteyen Microsoft iddiaya göre Sony ile ciddi görüşmeler içerisinde. Sadece Nokia ile bu işin yürümeyeceğinin farkında olan Microsoft  ayrıca Windows Phone için aldığı lisans ücretlerini kaldırarak platformu bu anlamda daha çekici kılmak istiyor.

2013 yılında Nokia önderliğinde iyi bir çıkış sağlansa da, henüz olgunlaşmayan market ve sistem alt yapısı yeterli seviyede kullanıcıyı Android ve iOS tarafından çekemedi. Son yayımlanan işletim sistemleri kullanım oranlarına da bakıldığında Windows Phone'un söz konusu diğer iki platformla boy ölçüşebilmesi için mutlaka ama mutlaka farklı üreticileri (Samsung, LG, HTC, Sony, Huawei vs.) ciddi manada Windows Phone işletim sistemine dahil etmelidir.

1393105046_gsmarena001.jpg

AdDuplex  tarafından Windows Phone platformunda ilişkin yayınlanan rapora göz attığımızda ise WP8, platformun %80.4'lük dilimini oluştururken, Windows Phone 7 ise %19.6'lik kullanım oranına sahip. Cihaz kullanım oranlarına göz attığımızda bütçe dostu fiyatla satışa sunulan giriş seviyesi Lumia 520 dünya genelinde satışa sunulan Windows Phone telefonların %33'ünü oluşturuyor.

Windows Phone işletim sisteminin giriş seviyesi akıllı telefonlarda akıcı bir şekilde çalışması ve birçok kullanıcının Windows Phone platformuna ucuz giriş seviyesi bir telefonla katılmak istemesi Lumia 520'nin bu denli satmasındaki temel etkenlerin başında geliyor.

İkinci sırada ise Lumia 920'yi görüyoruz. 2012'nin son çeyreğinde tanıtılan telefon aradan geçen süreye rağmen hala tüketicilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. En çok tercih edilenler listenin 3. sırasında yine bütçe dostu bir telefon olan Lumia 620 yer almakta. Grafiğin tümüne alt bölümde yer alan görselden bakabilirsiniz.

Nokia'nın geçtiğimiz yıl tanıttığı Lumia 925, Lumia 1020 ve Lumia 1520 gibi üst sınıf telefonlar ise platformda henüz yeterli ilgiyi görmüş değil. 

1393105059_gsmarena002.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.