Mobil

Lumia cihazlar için Windows Phone 8.1 güncellemesi başladı

Lumia Cyan güncellemesi bugünden itibaren kademeleri olarak telefonlara dağıtıma sunuldu.


Microsoft, nisan ayında Lumia 930 ve Lumia 630 eşliğinde duyurduğu Windows Phone 8.1 güncellemesini diğer Nokia telefonlar için başlattı. Belirli pazarlarda Lumia 625 kullanıcılarına ulaştığı rapor edilen Lumia Cyan güncellemesi birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

Windows Phone kullanıcıları ana ekranı artık diledikleri gibi özelleştirilebilecek. Canlı fayanslardan oluşan ana ekrana ayrıca dilediğiniz duvar kağıdını atayabilecek. Güncelleme kapsamında yer alan önemli yeniliklerden biri de Eylem ya da Aktivasyon merkezi oldu. Android işletim sisteminde hızlı ayarlar menüsü olarak tanımladığımız bu bölümde Wi-Fi, Bluetooth, uçak modu, internet paylaşımı gibi kısayollar yer alacak ve gelişmiş bildirimlerimlerin kontorlü sağlanacak. 

1405450560_lumia-cyanaction-center.jpg

Klavye tarafında da yenilikler mevcut. Windows Phone kullanıcıları Swype benzeri klavye üzerinde parmaklarını kaydırarak metinler oluşturabilecek.

Günün belirli saatlerinde belirlediğiniz bir grubun size ulaşmasını engellemek için Sessiz Saat özelliği, Internet Explorer 11, pil verimliliğini ön plana çıkaran Wi-Fi Sense özelliği, Cortana sesli asistan hizmeti (şu an sadece Amerika’da), Bluetooth 4.0 LE  ve Bing arama çubuğunu kullanarak telefondan e-posta, mesajlaşma, kişiler, ayarlar, takvim, müzik ve uygulamalar gibi arama sonuçlarını elde etmek güncelleme kapsamında yer alan yeniliklerin bir kısmı oldu.

1405450595_shape-writing-keyboardtr-trdefault.gif

Kamera tarafında da gelişmeler ve iyileştirmeler mevcut. Kamara odaklı Nokia Camera, Creative Studio ve Storyteller (öykücü) uygulamaları artık daha işlevsel. Güncelleme ayrıca Nokia 1520 ve Nokia Icon akıllı telefonlara ses ve kamera kalitesini artırıyor. Ayrıca telefon sahipleri ekran görüntüleri kablosuz olarak daha büyük ekranlara aktarabilecek.

Lumia telefonunuzda Ayarlar kısmında güncelleme kontrolü yapabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.