Mobil

Lumia yıldırımla şarj edildi

Elektriğin gücünü küçümsemeyin

Lumia yıldırımla şarj edildi

Elektrik gerçek anlamda teknolojinin kilit noktası denilebilecek bir konumda bulunuyor. Akıllı telefonlardan tabletlere her şey elektriğe ihtiyaç duruyor. Bu cihazların en büyük sorunu da batarya. Bataryaları hiç bitmeyen cihazlar hayal edin. Ekranları daha parlak, işlemcileri daha hızlı, ara yüzleri daha pürüzsüz ancak bataryaları da daha uzun kullanımlar sunan cihazlar..

1381067320_925-charge-2.jpg

Bilim adamları Southampton Üniversiyesinde Nokia Lumia telefonlar üzerinde farklı bir batarya teknolojisi üzerinde çalışıyor. Yıldırım henüz sırları çözülmemiş elektrik yüklü bir doğa olayı. Bilim adamları da Nokia telefonlarını şarj ederken yıldırımın gücünden yararlanılan bir teknoloji üretmeye hazırlanıyor.

1381067276_scientists-use-lightning-to-charge-a-nokia-lumia-925.jpg

200,000 voltun üzerinde enerjinin dünyaya yıldırımla indiği yıldırım olayından yararlanarak Lumia 925’i şarj etmeyi başardılar. Proje henüz hayata geçmeye hazır değil ancak büyük bir adımın ilk aşamaları olarak değerlendiriliyor.

Elektronik cihazlar üzerinde yıldırımın etkisinin kullanılması çok işlevsel olarak kullanılabilecek. Araştırma ile ilgili daha detaylı bilgileri aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.