Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları! - Page 1

Sizler telefonunuz için duvar kağıdı beğenirken, biz de makro çekim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.


İşte makro çekimlerden oluşan birbirinden güzel duvar kağıtları;

Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları! - Page 2

Objelere yaklaşmak


Doğadaki objelere mümkün olduğunca yavaş, yere yakın ve arka kısımlarından yaklaşmaya çalışılmalıdır. Ayrıca objelere gözümüz vizörde bulunarak yaklaşmaya çalışmak hızlı çekim yapmak için avantaj sağlayacaktır. Çünkü objelerin yanında makineyi kaldırmanız çoğu zaman hayvanları ürkütmenize neden olacaktır.

Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları! - Page 3

Çekim Zamanı


Konu fotoğraf çekmek ise, özellikle de makro çekimler için doğada en uygun zaman dilimi, sabah çok erken (saat 5-6 gibi) vakitlerdir. Bu saatlerde doğadaki canlılar uyku durumunda bulunurlar ve bu nedenle de fotoğraflamaya çok uygun olurlar. Bilmelisiniz ki bu saatlerde doğadaki objelerimizin üzerinde çiğ ve beraberinde yeni doğan gün ışığının harika tonu bulunmaktadır.

Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları! - Page 4

Diyafram ve enstantane değerleri


Özellikle de doğada karşılaşma ihtimalimiz olan canlıları, örneğin bir kelebek ya da böceği tam anlamıyla net çekmek isteriz. Bunu ise yüksek diyafram değeri ile sağlayabiliriz. Doğada fotoğraf çekerken objelerin büyüklüğünede bağlı olarak F/8 yada F/11 gibi diyafram değerleri kullanmakta büyük fayda vardır. Bu değerler ile objemizi tam olarak net çekme şansı yakalayabiliriz. Elde çekimlerde 1/200 , 1/125 gibi enstanene değerleri ile net fotoğraflar çekmeniz daha kolay olacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.