Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları. - Page 1

Makro fotoğrafçılar için küçük canlıların dünyasına inmek, doğanın ince detayları görmek adete bir tutkudur. Makro çekimler, yakın plan çekimleri fotoğraflanmak istenen nesneye çok yakın plandan yapılmış, detayları gösteren çekimlerdir. Makro fotoğrafçılık, bu anlamda bizlere görmeye çok alışık olmadığımız çok farklı bir dünyanın kapısını açmaktadır.


Fotoğraf tutkunlarının tercihi genellikle ya doğadaki minik bitkiler, ya küçük hayvanlar, ya da büyük nesnelerdeki küçük detaylar oluyor. Makro, daha geniş anlamı ile “doğa fotoğrafçılığı” günümüzde artık “belgesel fotoğrafçılık” kategorisi ile de tanımlanabilir. Dikkatlice bakmadığınız veya baksanız dahi fotoğraflandığı gibi göremeyeceğiniz birçok detayı makro fotoğraflarda görüntülemeniz mümkündür. Makro fotoğraflar sayesinde etrafımızdaki tüm detayları bütün zenginlikleriyle, bütün renkleriyle ve sıra dışı halleriyle görebiliriz. Makro fotoğrafçılık özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayan herkesi en çok heyecanlandıran ve çekmek istediği türlerden biridir. Makro fotoğrafçılıkta ekipman ve ışık çok önemlidir, bu yüzden mutlaka özel ekipman ve objektiflere ihtiyaç oluyor.


Yeni başlayanlar için belirtelim; makro fotoğraflar özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayanları en çok heyecanlandıran ve çekmek istediği türde fotoğraflar olsa da, makro fotoğraf çekeceklerin de diğer tüm fotoğraf türleri gibi öncelikle iyi bir temel fotoğraf bilgisine sahip olması önemlidir.


Makro fotoğraf çekiminde yapılacak en küçük teknik veya kompozisyon hatası diğer alanlardaki fotoğraflardan çok daha fazla göze batar. Dolayısı ile makro çekecek arkadaşların temel teknik bilgilere (diyafram, ışık ölçümü, pozlama, enstantane, net alan derinliği, ISO gibi) ve kompozisyon kurallarına (ilgi merkezi, renk, detay, doku, grafik, altın oran ve estetik konuları gibi) fazlasıyla sahip olması önemlidir.


Sizler telefonunuz için duvar kağıdı beğenirken, biz de makro çekim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.


İşte makro çekimlerden oluşan birbirinden güzel duvar kağıtları;

Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları. - Page 2

Hayvanlara ve Doğaya Saygı


En önemli konulardan biri de fotoğraf çekme uğruna asla doğaya zarar vermemenizdir. Makro fotoğraf için kesinlikle ama kesinlikle doğal hayata zarar verilmemelidir. Hayvanlar sırf fotoğraf için öldürmemeli ya da alıkonmamalıdır. Onların da birer canlı olduklarını unutmadan fotoğraflama işlemi yapılmalıdır.

Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları. - Page 3

Flaş Kullanımı


Flaş kullanımı özellikle doğada önemli bir unsurdur. Canlılar genelde karanlık köşelere veya yaprak altlarına kaçarlar. Bu noktalarda doğal ışık kullanmak mümkün değildir. Hele hele 1:1 büyütme oranında flaş şart gibidir. Bu gibi durumlarda flaş hayat kurtarır. Ayrıca flaş kullanımı sabit enstantene değeri kullanmamıza olanak verir. Ancak mümkün olduğunca flaş kullanımından uzak durulmalıdır. Zira doğadaki canlıları rahatsız etmek ya da gözlerine zarar vermek istemeyiz.

Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları. - Page 4

Objelerin Netlik Bölgeleri 


Doğada çekimi yapılan objlerin makro dünyasında gözlerinin net olması önemlidir. Bu nedenle çekim yapamayı düşündüğünüz objelerin öncelikle gözlerinin net olmasına dikkat edilmelidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.