Mobil

Malzeme kalitesi gerçekte ne kadar önemli?

Malzeme kalitesiyle övündüğümüz telefonları 5 TL'lik plastiklerin içine koymak kendinizi nasıl hissettiriyor?


Akıllı telefonlar alırken en önemli alımkriteri son dönemde tasarım ve malzeme kalitesi oldu. Bu konuda en sorunlu şirket sanırız ki Samsung; HTC ve Apple ise yaptıkları telefonlar ile tasarım ve malzeme kalitesi olarak her zaman en sırada yer aldılar. 

Samsung'u plastik telefon yapmakla suçladık ve suçluyoruz. Peki, ya diğerüreticilerne yapıyor? Samsung plastik telefon üretiyor ama böylece rakiplerine göre %10 daha hafif bir telefon yapmasını ise gözden kaçırıyoruz. Galaxy S5 incelemeizde en dikkat ettiğimiz hususlardan biri de telefonun inanılmaz hafifliğiydi. Hemen hemen aynı boyutlara sahip Oppo Find 7'nin galaxy S%'ten tam %20 daha ağır olduğunun altını çizelim.

Başıma gelen son olaydan sonra bu tarz noktaları özellikle biz teknoloji yazarlarının gözden kaçırdığını düşünmeye başladım. Galaxy S5'in arka kapak deseni belki komik görünüyor ama ya kullanılabilirlik tarafı? Plastik kapakların (özellikle Note 3 ve Galaxy S5'in) çizilmeleri oldukça güç bir malzemeden yapıldığını görüyoruz. "Deri görünümlü plastik olur mu" diye Samsung'u çok fazla eleştirsekte bu gün kişisel olarak yaptığım özeleştiride haksızlık yaptığımın farkına vardım; çünkü Galaxy S5'in de Galaxy Note 3'ün de arka kapağını çizmek oldukça güç.

iPhone 5S alan bir arakadşım telefonununu dış etkilernden korumak için film kılıf bulamamış ve sadece 2 gün telefonunu kılıfsız olarak kullanmıştı. Bu iki günün sonuda "elmanın çizilmesi" ise beklenmedik bir etki yaratmış ve arkadaşımın telefonundan soğumasına sebep olmuştu.

Bu yazının çıkış noktası malzeme kalitesiyle çok övündüğümüz HTC One'ın aşağıda çektiğim resimleridir. Bir arkadaşımın severek ve beğenerek aldığı HTC One telefonunu koyduğu kılıfı gördüğüm an son kullanıcının telefon alım kriterinin asla malzeme kalitesi olmadığını farkettiğim an oldu. Biz"malzeme kalitesi" diye ortalığı yakıp kavururken resimlerde gördüğünüz bu kılıfın HTC One'ı malzeme kalitesiyle çok eleştirdiğimiz Galaxy S5'ten bile daha kötü bir  hale sokması ise ayrı bir ironik durum oluşturmuştur.

1405777154_20140718224202.jpg

Bu kılıflar telefonun arka kısmının çizilmesini engelliyorlar ama ya dış görünüş? Bu konuda ne düşünüyorsunuz bilemem ama 2200 TL'ye bir telefon alıp; bu telefonunun malzeme kalitesiyle övünen bir kişinin 5 dolarlık kapak kullanması sizcede malzeme kalitesine hiç önem vermediğimizi göstermez mi?

Oysaki plastik hemen değiştirilebilir ve kolay harcanabilir bir malzeme değil mi? Orijinal Galaxy S5 kapaklarını 10 dolara ebay'den bile bulabilirken sizce HTC One'ın orijinl alüminyum arka alüminyum kapağı ne kadardır?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.