1- Geniş açılı lenslerle çekim yaparken fotoğraftaki derinlik için nesnelere yakınlaşın.


Fotoğrafta derinlik yaratmanın tek yolu sadece kadraja önde ve arkadaki nesneleri sıralamak olmamalıdır. Eğer geniş açılı lensler ile çalışıyorsak, bir çiçeğin veya çiçek tarlasının ya da bir ağacın çok çok yakınına fotoğraf makinemizi yerleştirdikten sonra netlik ile de ufak oynamalar yaparak, başarılı bir açı ile güzel fotoğraflar çekebiliriz.

2- Gün ışığınının altın saatlerini iyi değerlendirin.


Fotoğraf bir ışık okuludur, özellikle gün doğumu ve gün batımındaki ışık çok değişken ve etkileyici olduğu için bu doğal ışığı fotoğraflarımızda başarılı biçimde oluşturursak, elde edeceğimiz görüntünün kalitesi çok etkileyici olacaktır.

3- Fotoğrafta derinlik yaratacak unsurlar kullanın.


Fotoğrafta derinlik olgusu, en önemli kriterlerden birisidir. Eğer önümüzdeki manzarayı yakındaki ve uzaktaki bazı obje ve ögeler ile derinleştirebilirsek, elde edeceğimiz fotoğrafın görsel anlamdaki etkileyiciliği de o oranda artacaktır.

4- Güneşin o güzel muhteşemliğini fotoğraflarınızda sergileyin.


Doğru diyafram değerleri ile güneşe karşı çekim yaptığımızda, güneş huzmelerinin yıldız şeklini aldığını görürüz. Özellikle doğru açıda diyafram değerleri f16 – f22 arası olursa güneş ışığını karşıdan yakalamak için doğruya en yakın değerler olacaktır. Bu şekilde oluşturduğumuz kompozisyonlarda güneşi konumlandırmayı da mümkün olduğunca çerçevenin köşesine yerleştirirsek, yakaladığımız görüntü de böylece mükemmel bir ışık şovuna dönüşecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.