Mobil

Marshmallow ilk kez Android sürümleri çizelgesinde yer aldı

Google geleneksel haline getirdiği aylık Android sürümleri kullanım oranlarına kasım başı itibariyle bir kez daha açıklık getirdi.


Ekim ayının geride kalmasıyla birlikte Google bir kez daha Android sürümleri kullanım oranlarına açıklık getirdi. Google Geliştiriciler sayfasından yayınlanan rapora göre ilk olarak Nexus 5X ve Nexus 6P modellerinde karşılaştığımız Android 6.0 Marshmallow, kullanım oranları çizelgesinde ilk defa kendisine yer buldu.

Google Play Edition ve Android One serisi cihazlar için de dağıtılan Android 6.0 %0.3’lük dilimle listede yer aldı. Son olarak LG, Polonya ve Güney Kore’de G4 için Android 6.0 güncellemesini başlattı. Bundan sonraki süreçte diğer Android üreticilerinin başlatacağı güncelleme ve tanıtılacak birçok telefonun Marshmallow sürümüyle gelecek olması, Android 6.0 kullanım oranında önemli bir sıçrama yaşanacağını gösteriyor.

1446783975_android-distribution-november-2015.jpg

İlginizi çekebilir; 

Diğer Android sürümlerine göz attığımızda sadece Lollipop cephesinde bir artış yaşandığı gözleniyor. Eylül sonu itibariyle %23.5 olan kullanım oranı ekim sonunda %25.6’ya yükseldi. Froyo ve Gingerbread’in oranları değişmezken, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean ve KitKat cephesinde ise düşüş söz konusu.

Android sürümlerinde son bir ayda yaşanan değişim şu şekilde;

*Android 2.2 Froyo: %0.2 olan kullanım oranında değişim yaşanmadı.

*Android 2.3 Gingerbread: %3.8 olan kullanım oranında değişme yaşanmadı.

*Android 4.0 Ice Cream Sandwich: %3.4’ten %3.3’e geriledi.

*Android 4.1/4.2/4.3 Jelly Bean: Kullanım oranı %30.2'den %29’a geriledi.

*Android 4.4 KitKat: Kullanım oranı %38.9'dan %37.8’e geriledi.

*Android 5.0/5.1 Lollipop: Kullanım oranı %23.5’ten %25.6’ya yükseldi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.