MediaTek yeni işlemcisi ile çok can yakacak!

MediaTek uzun zamandır yeni işlemcisi üzerinde çalışıyor. Test sonuçları ise bu işlemcinin Snapdragon 865 kadar güçlü olacağını bizlere söylüyor.

MediaTek yeni işlemcisi ile çok can yakacak!

MediaTek, uzun zamandır yeni bir yonga seti üzerinde çalışıyor. Bu çip için 6nm üretim sürecinden geçeceği ifade edilirken performans anlamında da beklentileri karşılayacağı düşünülüyor. MT6893 olarak isimlendirilen bu mimari, ortaya çıkan Geekbench skorları ile de bunu kanıtlamayı başarıyor. Edinilen verilere göre MT6893 Geekbench puanları ile MediaTek Dimensity 1000+'ı rahatlıkla geride bırakıyor. Bunun yanı sıra test sonuçlarına bakıldığında söz konusu işlemcinin Snapdragon 865 seviyesinde olduğu da görülüyor.

MediaTek yeni işlemcisi ile çok can yakacak!

Herkesin bildiği gibi Xiaomi Redmi K30 Ultra modeli, içerisinde MediaTek Dimensity 1000+ yonga setini barındırıyor. Hatırlayacağınız üzere bu telefon tek çekirdek testinden 765, çoklu çekirdek testinden ise 2874 puan alabilmişti.

OnePlus 8 ise gücünü Qualcomm tarafından üretimi gerçekleştirilen Snapdragon 865 işlemcisinden alıyor. Bu telefonun elde ettiği skorlar ise sırasıyla 886 ve 3104 şeklindeydi. MediaTek'in üzerinde çalıştığı yeni işlemcinin skorları da Snapdragon 865'e oldukça yakın. MT6893 olarak adlandırılan bu çip, tekli çekirdekten 886 ve çoklu çekirdekten 2948 puan alıyor.

MediaTek yeni işlemcisi ile çok can yakacak! - Resim : 1

Elbette ki kağıt üzerinde alınan skorlar bize her şeyi vermez. Ancak yine de MT6893'ün inkar edilemez derecede güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu gücün bizim için çok daha anlamlı hale gelebilmesi için güç verdiği telefonların fiyatları önemli. Umarız bu yonga seti daha bütçe dostu modellerde kendisini gösterir.