Mobil

MediaTek'in en güçlü telefon işlemcisi Dimensity 1300T geliyor!

Bir zamanlar kullanıcıların aklında kötü deneyimlerle anılan MediaTek'ten ardı ardına güzel hamleler geliyor. Şimdi de yeni bir uygun fiyatlı amiral gemisi işlemci olan Dimensity 1300T yolda.

Mediatek'in en güçlü telefon işlemcisi Dimensity 1300T geliyor!

Akıllı telefonlarla ciddi ilgilenen ve elinden yeterince akıllı telefon geçmiş olan birçoğumuzun MediaTek bir işlemci ile pek de hoş olmayan anıları olmuştur. Aslında bunun gerçek sebebinin Tayvanlı MediaTek şirketinin çok kötü işlemciler yapması değil, genelde gerçekten donanımsal olarak güzel işlemciler ortaya koyması fakat yazılımsal desteğin zayıflığı yüzünden bu potansiyeli asla pratiğe yansıtamaması olduğu söylenebilir.

MediaTek'in yükselişi

Bu durum son 2 yıl boyunca bir düzelme eğilimine girdi. Özellikle Redmi Note 8 Pro'da kullanılan Helio G90 işlemcinin, söz konusu telefonun oldukça fazla satması sonucu yaygın bir hale gelmesi, MediaTek işlemcilere üçüncü parti yazılım desteğinin güçlenmesi ile sonuçlandı. Firma bu gücü geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü Dimensity işlemcilerle iyice ortaya çıkarmaya başladı ve özellikle Dimensity 800 ile 900 işlemciler orta seviyede uygun fiyatlı ve güçlü 5G çözümler sunması ile ön plana çıktı.

MediaTek'in en güçlü telefon işlemcisi Dimensity 1300T geliyor! - Resim : 1
MediaTek Dimensity 1200 sayesinde OnePlus firması dahi asıl işi olan amiral gemisi katili sektörüne OnePlus Nord 2 ile geri döndü.

Fakat asıl bomba Dimensity 1200 ile yaşandı. Neredeyse rakibi Snapdragon amiral gemileri kadar güçlü olan Dimensity 1200, rakibinden çok daha uygun bir fiyat etiketi taşıyordu. Bu sayede son dönemin en çok konuşulan amiral gemisi katili telefonlar olan Redmi K40 Gaming, Realme GT ve OnePlus Nord 2 gibi telefonların ortaya çıkmasına vesile oldu. İşin doğrusu amiral gemisi katili terimini ortaya atan fakat uzun süredir bu özellikleri taşıyan bir telefon piyasaya süremeyen OnePlus bile Dimensity 1200 sayesinde tam bir amiral gemisi katili olarak nitelendirilebilecek OnePlus Nord 2'yi piyasaya sürdü.

MediaTek Dimensity 1300T çok büyük vaatler ile geliyor

Şimdi de yakın bir gelecekte piyasaya sürülecek olan Honor V7 tabletin özelliklerinin ortaya çıkması ile MediaTek'in Dimensity 1200'ün gelişmiş bir versiyonu olan Dimensity 1300T'yi piyasaya süreceği anlaşıldı. Dimenstiy 1300T'nin teknik özellik tablosuna bakıldığında aslında tamamen yeni bir yonga seti olmaktan ziyade tıpkı Snapdragon 865 ve 870 arasındaki ilişkide olduğu gibi Dimenstiy 1200'ün güçlendirilmiş bir versiyonu olduğu anlaşılıyor.

Tıpkı kardeşi Dimensity 1200 gibi TSMC'nin 6 nanometre yonga bantlarından çıkacak olan işlemci Cortex-A78 çekirdeklerine sahip. Şimdilik kaç çekirdekli olduğu veya çekirdek hızları belli olmasa da ekran kartının 9 çekirdekli olduğu biliniyor. Bu da Dimensity 1200'deki Mali-G77 MC9'un aynısı olabileceğini düşündürüyor. Buna rağmen teoride ortaya atılan rakamlar çılgınca, %30 daha güçlü işlemci, %40 daha güçlü ekran kartı ve %82 daha iyi yapay zeka performansı vaat ediliyor. Eğer bu vaatler gerçekleştirilebilirse tam bir oyun işlemcisine kavuşacağımız söylenebilir.

Oyun demişken Dimensity 1300T, MediaTek'in oyun optimizasyonu için yeni geliştirdiği HyperEngine teknolojisine de sahip olacak. Fakat ortaya çıkan bir diğer haber biraz üzücü, görünüşe göre Honor V7 Pro tablet ile ortaya çıkacak olan bu güçlü MediaTek Dimensity 1300T yonga seti en az 6 ay boyunca Honor'a özel olarak kalacak. Yine de ümitlerimiz bunun "T" olmayan bir versiyonunun yani MediaTek Dimensity 1300'ün 26 Temmuz'da yapılacak olan etkinlikte tanıtılacağı ve bir firmaya özel kalmayacağı yönünde.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.