Merakla beklenen Huawei Nova 13 serisinin çıkış tarihi sızdırıldı

Çinli teknoloji devi Huawei’in merakla beklenen yeni akıllı telefon serisi hakkında önemli bilgiler var.

Merakla beklenen Huawei Nova 13 serisinin çıkış tarihi sızdırıldı

Huawei’nin üzerinde çalıştığı Nova 13 serisi akıllı telefonların piyasaya çıkış tarihi ertelenmiş olabilir. Weibo'dan Beijing Digital Master adlı bir kaynağın iddiasına göre, Nova 13 serisi muhtemelen 2024 yılının üçüncü çeyreğinin başlarında, yani Temmuz ayında tanıtılacak. Daha önce bu serinin, 21 Haziran’da gerçekleşecek Huawei Geliştirici Konferansı 2024'te tanıtılması bekleniyordu. Bu nedenle Temmuz ayı lansmanı oldukça makul görünüyor.

Bu kaynak, telefonun teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi paylaşmadı. Nova 12 serisi de benzer gecikme söylentileri yaşadıktan sonra, nihayet Aralık 2023 sonunda piyasaya sürülmüştü.

Nova 13'ün özelliklerine dair sızan başka bilgilere göre, telefonun geçtiğimiz günlerde tanıtılan Kirin 9010 çipinden güç alacağı söyleniyor. Bu çip ilk olarak Pura 70 Ultra modelinde görüldü. Kirin 9010 çip, performansı artırılmış çekirdekleriyle Kirin 9000'lere göre daha yüksek performans sunuyor ve 5G bağlantısını destekliyor.

Ekran tarafında ise telefonun 1.5K çözünürlüğe sahip bir panel kullanacağı ve çift ön kamera kurulumunu koruyacağı öne sürülüyor. Ayrıca XMAGE görüntüleme sisteminde bazı iyileştirmeler bekleniyor ve üst segment Nova 13 Pro ile Ultra modellerinde yeni bir bazalt kaplama kullanılacağı belirtiliyor.

Nova 13 serisi akıllı telefonların çift yönlü Beidou uydu iletişim teknolojisini destekleyeceği de söylentiler arasında. Bu özellik, kullanıcıların karasal ağ kapsama alanı olmayan bölgelerde bile Beidou uyduları aracılığıyla mesaj gönderip alabilmelerine olanak tanıyacak.

Şu an için Huawei Nova 13 serisinin diğer teknik özellikleri hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor. Ancak, bu yeni serinin yüksek performanslı ve yenilikçi teknolojilerle donatılacağı kesin gibi görünüyor. Temmuz ayında yapılacak lansmanı dört gözle bekliyoruz.