Mobil

Micro SIM kartlar kesilerek nano SIM kart olur mu?

Micro SIM kartları keserek nano SIM kart yapmak mümkün olacak mı?


Teknoloji geliştikçe akıllı telefonlarda daha ince üretilmeye başladı. Telefonlar inceldikçe içindeki donanımının da küçülmesi ve incelmesi gerekiyor. Üreticiler bu durumdan dolayı yakın zamanda SIM kartlara da el atmış ve micro SIM standardı uygulanmıştı. iPhone 4, micro SIM'e ilk geçiş yapan telefonlardan biri. Ancak birçok kullanıcı yeni micro SIM kart almak yerine eski SIM kartlarını kesmeyi tercih etmişti.

Normal SIM kartları micro SIM karta dönüştürmek çokta zor olmuyordu aslında. Kesilecek noktaları dikkatlice belirleyip kestiğiniz zaman micro SIM olarak kusursuz çalışıyordu. Şimdide iPhone 5 ile birlikte de nano SIM kartlar yerini alıyor. iPhone 5 ile birlikte Nokia ve BlackBerry gibi firmalar da nano SIM kartları kullanmayı planlıyor. Durum böyle olunca önümüzdeki yılın modelleri nano SIM ile piyasaya sürülebilir.

1347620607_adaptornanosim-600x318.jpg

Ancak micro SIM kartlar, nano SIM karta dönüştürülemeyecek. Micro SIM kartlar daha kalın olduğu için kesilerek nano SIM boyutuna gelse bile aradaki %15′lik bu incelik farkından dolayı sığmayacağı için bu mümkün olmayacak. Nano SIM kartlar ise adaptör yardımıyla diğer SIM kartları destekleyen telefonlarda kullanılabilecek. Hem micro SIM hem de standart SIM kartlar için adaptörler mevcut olacak.

Yorumlar
Baran
Bu işin tadı ka
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.