Microsoft popüler servisi için çevrimdulu modu tanıttı, olması gereken zaten buydu

İnternet bağlantısı olmadan da dosyalarınıza erişim sağlamak artık mümkün. Microsoft, OneDrive'ın web versiyonu için yeni bir çevrimdışı mod özelliği eklediğini duyurdu. Bu yenilik, kullanıcıların internete erişimi olmadan bile önemli dosyalarına ulaşabilmesine olanak tanıyor.

Microsoft popüler servisi için çevrimdulu modu tanıttı, olması gereken zaten buydu

Microsoft, internet bağlantısı olmadan da verilere erişim sağlayan yeni bir özelliği duyurdu. OneDrive'ın çevrimdışı modu, artık küresel olarak iş ve okul hesapları için sunuluyor. Bu mod, kullanıcıların internet erişimi olmadığında bile belirli dosyaları açmalarını ve üzerlerinde çalışmalarını sağlıyor. Ayrıca, internet bağlantısı olan kullanıcılar için de yerel depolama alanından tasarruf etme ve performansı üç katına çıkarma gibi avantajlar sunuyor.

Çevrimdışı mod, OneDrive'ın çeşitli görünümlerinde çalışmanıza imkan tanır. İnternetiniz olmasa dahi Ana Sayfa, Benim Dosyalarım, Paylaşılanlar, Favoriler, Kişiler ve Toplantılar gibi bölümleri kullanabilirsiniz. Dosyalarınızın meta verilerini görüntüleyebilir, 'çevrimdışı' olarak işaretlediğiniz dosyaları kendi uygulamalarında açabilir ve değişiklikler yapabilirsiniz. İnternete yeniden bağlandığınızda, 'Benim Dosyalarım' görünümündeki değişiklikler otomatik olarak senkronize edilir.

Microsoft popüler servisi için çevrimdulu modu tanıttı, olması gereken zaten buydu

Çevrimdışı moda geçmek ise oldukça basittir. Yalnızca bilgisayarınızda OneDrive Senkronizasyon uygulamasının en güncel sürümünün çalıştığından emin olun ve desteklenen bir tarayıcıda OneDrive'a giriş yapın. Bu, çevrimdışı modun kurulum sürecini başlatacaktır ve istediğiniz zaman bu modu devre dışı bırakabilirsiniz.

Ancak, çevrimdışı modun bazı kısıtlamaları bulunmaktadır. Bu mod, yalnızca 250.000'den az dosyanız varsa ve bir iş veya okul hesabı kullanıyorsanız çalışır. Ayrıca, Windows'ta (Windows 10 veya daha yeni) veya macOS'ta (macOS 12 Monterey veya daha yeni) Chromium tabanlı bir tarayıcı kullanmanız gerekmektedir. Paylaşılan klasörlere kısayol eklediyseniz, bu mod çalışmayacaktır. Ayrıca Copilot, Arama, Geri Dönüşüm Kutusu, dosya silme, erişim yönetimi, dosya sürüm geçmişi gibi çeşitli özellikler ve görünümler de bu modda işlevsel olmayacaktır. Bu özellikler hakkında daha fazla bilgiye Microsoft'un destek makalesinden ulaşabilirsiniz.