Son günlerde Microsoft tarafından Lumia telefonları için artan patent haberlerine bugün bir yenisi daha eklendi. Microsoft'un Pekin'de bulunan araştırma kapüsündeki iki geliştirici Yunxin Liu ve Chunshui Zhao tarafından bizleri şarj derdinden kurtaracak bir prototip geliştirdiler.

Yapılan Ar-Ge çalışmaları devam eden ve AutoCharge adını verdikleri sistem sadece ışığı kullanarak telefonun şarj olmasını sağlayacak.

Geliştirilmekte olan bu kablosuz şarj özelliği için herhangi bir stand ve kablo gereksinimi duyulmuyor. Sadece ekranın ışığı alacağı bir yere bırakmanız bu şarj işleminin başlaması için yeterli oluyor. Özel bir ekran (fotovoltaik panel) sonucunda gelişen bu durumda gelen ışık bu panel tarafından elektriğe dönüştürülerek telefonu şarj etmesi sağlanılıyor. Hatta bu şarj süresinin kablolu şarjlar kadar da hızlı olabileceği söylenilmekte

Fakat bu projede şu an ışığın telefona yönlendirilmesi için Xbox Kinect ve özel bir nesne tanıma yazılımı kullanılıyor. Bu sistem üzerinden telefondaki LED ışıklardan şarj durumunu algılayan sistem ışığı telefona göndererek şarj olmasını sağlıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.