Microsoft'tan kullanıcı dostu hamle, uzun süredir planlanıyordu

Microsoft, okunabilirliği artırmak amacıyla tasarlanmış yeni Surface Pro klavyesiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Microsoft'tan kullanıcı dostu hamle, uzun süredir planlanıyordu

Kullanıcı dostu bu yenilik, özellikle uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışanlar için göz yorgunluğunu azaltmayı vaat ediyor. Klavyenin kalın ve net harf tasarımı, her yaştan ve her türlü görme kabiliyetinden insanın rahatlıkla kullanabilmesine olanak tanıyarak, Microsoft'un erişilebilirlik alanındaki yenilikçi yaklaşımını bir kez daha ortaya koyuyor. Bu gelişme, teknolojinin sadece işlevsel değil, aynı zamanda kullanıcı dostu olabileceğini gösteriyor.

Bugünkü Microsoft etkinliğinden erişilebilirlik adına olumlu haberler var. İş dünyasına yönelik Surface Laptop 6 ve Surface Pro 10'un yanı sıra şirket, kalın tuşlara sahip ilk Surface Pro Klavye'yi de tanıttı. Microsoft'a göre, diğer klavyelerle karşılaştırıldığında bu klavye, daha parlak bir arka ışığa ve kalın fonta sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, klavyeyi daha kolay okunabilir hale getirecek ve göz yorgunluğunu azaltacaktır. Ancak klavye, yalnızca ABD İngilizcesinde ve sadece ABD ve Kanada'da mevcut olacak.

Microsoft'tan kullanıcı dostu hamle, uzun süredir planlanıyordu

Diğer yeni Windows klavyelerinde olduğu gibi, bu klavyede de özel bir Copilot tuşu bulunuyor. AI chatbot, istediğiniz seçeneği menüler arasında gezinmeden erişilebilirlik özelliklerini etkinleştirmenize olanak tanıyacak. Örneğin, Copilot'tan "canlı altyazıları aç" veya "büyüteci etkinleştir" demeniz yeterli olacak ve o, bu işlemi sizin için gerçekleştirecek.

Ayrıca, Microsoft Adaptif Aksesuarlarını ilk kez ticari müşteriler için sunuyor. Şirket, bu modüler fare, hub ve diğer aksesuarları 2022'de tüketicilere sunmuştu. Adaptif Aksesuarların amacı, standart bir klavye ve fare kullanmakta zorluk çeken kişilere, en sevdikleri uygulamalardan en iyi şekilde yararlanmalarını ve daha üretken olmalarını sağlayacak bir kurulum oluşturmalarına yardımcı olmaktır.