Mobil

Mobil cihazlar için Ubuntu Touch 13.10 kararlı sürüm yayınlandı

Sistem ilk aşamada belirli modeller için kullanılabilir durumda.

Mobil cihazlar için Ubuntu Touch 13.10 kararlı sürüm yayınlandı

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu’nun mobil versiyonu Ubuntu Touch’ın 13.10 numaralı kararlı sürümü ilk aşamada Nexus 4 ve Galaxy Nexus için yayınlandı. Uzun süreden beri ilgiyle beklenen işletim sistemi, kararlı sürüm ile birlikte en azından günlük kullanım seviyesini yakalamıştır.

İşletim sistemi her ne kadar kararlı sürüm şeklinde yayınlanmış olsa da, daha çok geliştiricileri hedef almaktadır. Kararlı sürümde tarayıcı, saat, hava durumu ve hesap makinesi gibi yerleşik uygulamalar da yer alırken, Google Play Store ya da herhangi bir uygulama mağazasına erişim ise mümkün değil. Bu sebeple yüklediğiniz takdirde Ubuntu Touch ile uyumlu herhangi bir uygulama ile karşılaşmayacaksınız. Facebook ve Twitter’ın yanı sıra Google uygulamaları şu an için sistemde mevcut.

1382079609_phone-naturally-neat.jpg

Ubuntu geliştiricileri her zamanki gibi bir yükleme talimatı yayınladı ancak bu konuda yeterli birikime sahip değilseniz, yükleme işlemini yapmanızı önermiyoruz, zira telefona ciddi hasarlar verebilirsiniz. Bunun yanında daha basit bir yöntem olan Custom Recovery’den gerçekleştirilecek yükleme talimatı XDA-Geliştiricileri tarafından yayınlanır yayınlanmaz konuyu sizlerle paylaşacağız.

Ubuntu tarafından yayınlanan yükleme talimatına ise buradan erişebilirsiniz.

Ubuntu işletim sistemine sahip ilk telefonun 2014 yılının ilk çeyreğinde tanıtılması bekleniyor. Kararlı sürümün diğer modeller için dağıtımına ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmadı.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.