Mobil

Mobil ödeme sistemi Android Pay, Root'lu cihazlarda çalışmayacak

Google, Root yetkisine sahip cihazlarda mobil ödeme sistemi Android Pay'in kullanılmasına izin vermiyor.

Mobil ödeme sistemi Android Pay, Root'lu cihazlarda çalışmayacak

Kısaca “Android cihaz üzerinde tam kontrol sağlama işlemi” olarak tanımlanan Root yetkisini bundan sonraki süreçte parmak izi tarayıcısına sahip telefonlarda pek görmeyebiliriz.

Google’ın Android 6.0 ile birlikte hizmete soktuğu mobil ödeme sistemi daha önce açıklandığı gibi Root yetkisine sahip cihazlarda çalışmadı. Android Pay’le ilgili API’ler Android cihazda Root’u tespit ettiği anda güvenlik nedeniyle Android Pay’in kullanımına kısıtlama getiriyor. Bu kısıtlama güvenlik nedeniyle getiriliyor, zira oluşacak bir açıkta kredi kartı, parmak izi ve kişisel bilgilerin çalınması gibi bir risk söz konusu. 

1454313436_android-pay1-e1454291271266.png

Android ekosisteminin önde gelen geliştiricilerinden Chainfire birkaç ay önce Root dosyasındaki sistem dosyalarında bazı değişikliklere giderek mobil ödeme sistemi Android Pay’in kullanılmasını mümkün kılmıştı. Ancak görünüşe bakılırsa Google’ın yeni hamlesi Root’lu cihazlarda Android Pay’in kullanılmasını bir kez daha engelledi.

Chainfire’ın bundan sonraki süreçte nasıl bir hamle gerçekleştireceği merak konusu. Zira Google’ın bu hamlesi Root kullanımına büyük darbe vurabilir. Parmak izi tarayıcısı 2016 yılında orta ve üst seviye mobil cihazlarda yaygın şekilde kullanılacak. Bu durumda kullanıcılar Root yetkisi ve mobil ödeme sistemleri arasında kalabilir. Güvenlik söz konusu olduğu için kullanıcıların büyük bölümü Root yapmamayı tercih edeceğe benziyor. 
          
          
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.