Mobil

Motorola'nın sırlarını çalan mühendise şok ceza!

Motorola'da çalışırken elde ettiği bilgiler ile hava alanında yakalanan bayan mühendise şok ceza geldi.


2007 yılında Motorola'nın milyon dolarlık sırlarıyla birlikte Chicago O'Hare Uluslararası Havaalanı'nda yakalanan Hanjuan Jin adlı 41 yaşındaki kadın, mahkemeye sevk edilmişti.

Mahkeme verdiği karar ile hapishaneye 25 Ekim'de bildirimde bulunmak zorunda olan Jin'i ayrıca 20 bin dolar para cezasına çarptırdı ve Jin'in cezasının sona ermesinin ardından geçecek 3 yıl boyunca da gözetim altında tutulmasına karar verdi.

1346338547_628x471.jpg

Jin'i Şubat ayında ticaret sırlarını çalmaktan mahkum eden mahkeme yargıcı Ruben Castillo, daha ciddi bir suçlama olan ekonomi casusluğundan, yeterli kanıt bulunmadığı gerekçesiyle Jin'in beraatine karar vermişti.

Hanjuan Jin, mahkemedeki savunmasında olaydan dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Çin için casusluk yapmadığını belirten Jin, uzun bir süre sonra işe döndüğü için hafızasını tazelemek amacıyla sözkonusu bilgileri aldığını dile getirdi ve mahkemeden kendisine bir şans daha verilmesini istedi.

İddia makamı, Jin'in aldığı sırlar arasında Motorola cep telefonları üzerinde bulunan küçük bir telsiz tipi uygulamasına ilişkin bilgilerin de bulunduğuna dikkati çekti ve Çin ordusun tarafından kullanılabileceğini iddia etti.

Jin'i dört yıla mahkum ettiğini açıklayan Castillo, bunun basit bir dava olmadığını ve bu işe kalkışacak başka kişilere önemli mesaj verilmesi gerektiğini belirtti. Castillo, karar hakkındaki son sözlerinde ilginç açıklamalarda bulundu. Yargıç, hırsızlık olayından sadece günler önce ABD vatandaşı olan Jin'in bilinçli olarak yağmalama yaptığını söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.