Mobil

Müjde! Sök, tak bataryalar geri dönüyor! Apple da yapmak zorunda kalacak!

Akıllı telefonlar için USB Type-C zorunluluğunu getirerek Apple’ı dize getiren Avrupa Birliği, şimdi de yine iPhone’larla ünlenen bir başka özelliği yasaklamaya hazırlanıyor.

Müjde! Sök, tak bataryalar geri dönüyor! Apple da yapmak zorunda kalacak!

Akıllı telefonların gelişimi genelde teknoloji dünyasına bağlı bir durumdur. Ancak yakın bir zamanda bu durumun tam tersi bir gelişmenin yaşandığına şahit olduk. Öyle ki Avrupa Birliği tarafından alınan bir karara göre, 1 Ocak 2025 yılından itibaren, birlikte sınırları içerisinde satışa sunulacak bütün akıllı telefonların USB Type-C portuna sahip olması gerekiyor.

Eğer bu habere, zaten bütün telefonların giriş portu USB Type-C değil mi diye yanıt verirseniz, sizin bir Androidboy olduğunuzu anlarız. Çünkü sektörün en büyük ismi olan Apple, akıllı telefonlarında kendi giriş portu olan Lightning’i kullanıyor. Ancak Avrupa Birliği’nin bu kararı sonrası iPhone 15’den itibaren USB Type-C’nin kullanılacağı tahmin ediliyor.

Müjde! Sök, tak bataryalar geri dönüyor! Apple da yapmak zorunda kalacak!a

Öte yandan Avrupa Birliği tarafından yapılan son çalışmada, benzer bir hamlenin akıllı telefon bataryaları için de geleceği konuşuldu. Buna göre, Birlik sınırı içerisinde akıllı telefon satışı yapan firmalar, akıllı telefonlarının bataryalarının çıkarılabilir olduğundan emin olmak zorunda.

Bir başka ifadeyle, Apple’ın hamlesi öncesinde olduğu gibi akıllı telefonların bataryalarını yine istediğimiz gibi çıkartıp değiştirebileceğimiz zamanlar geliyor olabilir. Tabi bu durum şimdilik bir çalışmadan ibaret. Ancak USB Type-C sürecinin de bu şekilde başladığı düşünüldüğünde, benzer bir gelişmenin telefonların bataryası için de yaşanılabilmesi kuvvetle muhtemel.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.