MWC 2016’nın en çok aranan 10 akıllı telefonu - Page 1

Microsoft’un yeni Lumia 650 modeli giriş seviyesi ile orta sınıf arasında yerini alacak. Cihazın donanım kalemleri arasında Qualcomm Snapdragon 212 4 çekirdek işlemci, 1 GB RAM, 16 GB saklama alanı, 1280 X 720 piksellik 5 inç ekran, Windows 10 Mobile İşletim Sistemi ile donatılacak. Cihazın Kuzey Amerika fiyatının, 250 dolar seviyesinin altında olması bekleniyor.

Lumia 650 sadece Amerika Birleşik Devleti pazarında değil, Avrupa, Asya ve Uzak Doğu pazarında da, bahar aylarında raflardaki yerini alacak.

MWC 2016’nın en çok aranan 10 akıllı telefonu - Page 2

HP Elite x3 ismini taşıyan ve 6-inç'lik ekran büyüklüğüyle tasarlanan tabletfon aynı zamanda kaputunun altında yer verilen Snapdragon 820 yongaseti ile WP ekosisteminin en güçlü temsilcisi.
Windows Mobile 10 nesli ile birlikte gelen ve cihazımızı harici bir ekrandan görüntü almak suretiyle aynı bir PC gibi kullanmamıza olanak sağlayan Microsoft Continuum özelliğine tam destek sunan telefonun öne çıkan bir diğer artısı ise HP'nin mobil genişletici yuvası üzerinden 12.5-inç büyüklüğünde bir dizüstü ile kullanılabilmesi. Bunun için telefonu yuvaya yerleştirmemiz kafi. Eşleştirme ertesinde telefonumuz Windows tabanlı bir dizüstüye dönüşürken, kullanım esnasında depoladığımız veriler istersek dizüstümüze yahut da telefonumuza kaydediliyor. Bu arada Continuum işlevi sunan yine HP'nin tasarladığı yuvanın DisplayPort, iki adet standart USB girişi ve bir tane de USB Type-C girişi ile geldiğinin altını çizelim. Her iki aksesuar da fare/klavye kombosuna müzsaade ediyor bu arada. Yani tıpkı bir PC gibi kullanabiliyoruz.

MWC 2016’nın en çok aranan 10 akıllı telefonu - Page 3

Sony Xperia X Performance ile Xperia X’e kağıt üstünde baktığımızda aradaki farkın işlemci olduğunu görüyoruz. Bunun sayesinde Xperia X Performance performans anlamında biraz daha öne çıkıyor. RAM ise 3 GB olarak kalmış, bu açıdan LG G5, Samsung Galaxy S7 gibi telefonlara göre benchmark testlerinde biraz daha aşağıda sonuçlar verebilir. Depolama alanı olarak 32 GB sunuluyor. microSD kart yuvası sayesinde depolama alanını daha da artırabilirsiniz.

MWC 2016’nın en çok aranan 10 akıllı telefonu - Page 4

CAT S60 adındaki akıllı telefon, ana kameranın yanın bir de termal görüntüleme kamerası yerleştirildi. Peki termal kamera nerede işimize yarayabilir? Daha çok askeri alanlar ve Hollywood filmlerinden hatırladığımız termal kameralar ile kapı veya pencerelerdeki ısı kaçışı, nem tespiti, aşırı sıcaklık veren cihazların tespiti, yalıtım hatalarını görebilmek veya zifiri karanlıkta insanları fark edebilmek gibi avantajları bulunuyor.

Termal kamerayı FLIR firmasından tedarik eden firma, kameranın çekim işlerini ise özel bir uygulama üstleniyor. MSX teknolojisinin yardımıyla; resim, video kaydı ve panorama çekimleri yapılabiliyor. Ayrıca ısı değerleri üzerinde de oynama imkanı sunuluyor.

Diğer taraftan önceki modeller gibi askeri düzeyde dayanıklılığı temel alıyor. 5 metreye kadar su altında bir saat kalabilmeye ve beton zemine 2 metre yükseklikten düşmeye dayanıklı olan model, su altında da çekim yapabiliyor.
CAT S60, bunun haricinde orta seviye bir donanıma sahip. 4.7 inçlik HD ekran, Gorilla Glass 4 kaplama, Snapdragon 617 yonga seti, 3GB RAM, 32GB depolama kapasitesi, 13MP çözünürlüğünde arka kamera, 5MP çözünürlüğünde ön kamera, 3800mAh gücünde batarya şeklinde özellikler bulunuyor. Ayrıca SIM kart ve microSD yuvası için kameranın yan kısmına bir kapak yerleştirilmiş.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.