Mobil

NASA size neden mesaj gönderecek?

NASA, UUİ sizin evinizden geçmeden birkaç saat önce elektronik posta veya mesaj yoluyla size haber veriyor.

NASA size neden mesaj gönderecek?

Güneş ve aydan sonra gökyüzündeki 3. parlak nesne olan Uluslararası Uzay İstasyonu, teleskop olmadan da kolayca görülebiliyor. Dünyanın yörüngesinde dönen istasyonun herhangi bir anda tam olarak yerini belirlemek oldukça zor oluyor.

Dünya çapında, uzak mesafelerden de uzay istasyonu rahatça görülebilen 4600 karasal bölge tespit eden, NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi Görev Kontrol Merkezi, bu bölgeleri, UUİ sizin evinizden geçmeden birkaç saat önce elektronik posta veya mesaj yoluyla size haber veriyor.

1363630253_uui.jpg

NASA'dan yapılan açıklamaya göre: "Bu servis size sadece açık görüş zamanlarını, yani istasyon yeterince yüksekteyken ve gözetlenen yerden belirli bir müddet görülebilirken bildirecek. Bu fırsat size haftada bir yada iki kez yada en kötü ihtimalle ayda iki kez ulaşacak. Bu aralıklar dünyanın konumuna göre değişecektir. Yani bu gözlem zamanları arasındaki aralık olduğunuz bölgede fazla olursa üzülmeyin."

Kişiye sabah ve akşam gözlem fırsatları sunan servis, mahallenizin yakınında belirlenmiş mekanlarda gözlem yapmak için kaydınızı yaptırdığınız zaman bu fırsattan yararlanmanızı da olanak tanıyor.

Yorumlar
s@mi
ben hiç görmedim.ama her gece teleskobumla jupiteri görüyorum yanında kendisine eşlik eden uyduları ile beraber.demekki gökyüzündeki en parlak 3.nesne benim gözümle jupitermis bu değil.hem bu görülse bile teleskobu ayarlayamadan kaybolur muaazzam hızından dolayı.
Cevapla
Emirhan
Güzel düşünmüşler :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.