Mobil

Ne olacak bu iPhone Türkiye fiyatları!

Herkesin merakla beklediği yeni iPhone modellerinin Türkiye fiyatları açıklandı. Ortaya çıkan rakamlar Apple'ın kasasını daha da doldurmayı hedeflediğini gösteriyor.

Ne olacak bu iPhone Türkiye fiyatları!

Teknolojioku'yu takip edenler bir süredir Eylül ayında duyurulan iPhone modellerinin Türkiye fiyatları ile ilgili haberlerimizi de okuyordur. Merakla beklenen iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR telefonlarının Türkiye fiyatları açıklandı.

Ne olacak bu iPhone Türkiye fiyatları!

Apple her zaman yaptığından farklı bir yöntem izleyerek fiyatları önce Hepsiburada, Turkcell gibi satış noktalarının açıklamasına izin verdi. Aslında bu da önemli bir sinyaldi zira rakamlar yüksek olduğu için belli ki firma tepkilerin bir kısmını kendisinin yerine bu satış kanallarına yöneltmek için bu tarz bir taktik uyguladı.

Fiyatlara bakacak olursak 7.399 TL ile (iPhone XR 64 GB modeli) 13.999 TL arasında olduğunu (iPhone XS Max 512 GB modeli) değişiyor. Telefonlar ilk duyurulduğunda tahmini fiyatların ne olabileceğini yazmıştım. Her bir modelin fiyatını o tarihteki iPhone fiyatlarına oranlayarak tahmini rakamlar vermiştim. Ancak arada bir indirim geldiği için bu rakamlar yaklaşık 1000 TL pahalı kaldı. Merak edenler o yazımı buradan okuyabilir.

Yeni iPhone modellerinin ABD ve Türkiye fiyatlarını karşılaştıralım

Peki bu yeni iPhone modellerinin Türkiye ve yurtdışı fiyatları ne durumda? Gelin sizler için hazırladığımız tabloyu gözler önüne serelim: 

Model Kapasite Türkiye Fiyat ABD fiyatı ABD fiyatının TL karşılığı
iPhone XR 64 GB 7.399 TL 749 dolar 3.904 TL
iPhone XR 128 GB 7.799 TL 799 dolar 4.164 TL
iPhone XR 256 GB 8.699 TL 899 dolar 4.686 TL
iPhone XS 64 GB 9.899 TL 999 dolar 5.207 TL
iPhone XS 256 GB 11.199 TL 1149 dolar 5.989 TL
iPhone XS 512 GB 13.099 TL 1349 dolar 7.031 TL
iPhone XS Max 64 GB 10.799 TL 1099 dolar 5.728 TL
iPhone XS Max 256 GB 12.099 TL 1249 dolar 6.510 TL
iPhone XS Max 512 GB 13.999 TL 1449 dolar 7.553 TL


Gördüğünüz gibi telefonların yurtdışı fiyatları da çok uygun değil. Belki bu üç model arasında giriş seviyesi olarak tanımlanabilecek iPhone XR modelinin fiyatı makul gibi görünüyor. Zaten yurtdışında da fiyatların yüksek olduğundan yakınan bir kitle var. Satış rakamlarının Apple'ın beklentisinin altında kalması da bu yakınmayı doğruluyor.

Telefonların Türkiye fiyatları ile ABD fiyatlarını karşılaştırmak normal şartlarda çok doğru değil. Çünkü ABD fiyatlarına vergi, ÖTV, bandrol, harç vs gibi onlarca kalem  ekleniyor. Bu da rakamların birebir olmasını engelliyor. Bu gayet doğal.

Türkiye fiyatları ile ABD fiyatları arasında ortalama yüzde 47 fark var

Ancak doğal olmayan Apple'ın Türkiye fiyatları ile ABD fiyatları arasındaki makası çok açması. Fiyatlara baktığımızda aradaki farkın yaklaşık yüzde 47 olduğu görülüyor. Türkiye için çok yüksek bir kâr marjı koymuş Apple. Fahiş fiyat eleştirim de buradan geliyor.  

Peki diğer markalarda bu fark ne kadar? Gelin bir iki örnekle onlara da bakalım. Örnek olarak üç model seçtik: Samsung Galaxy Note 9,  Huawei Mate 20 Pro ve LG G7 ThingQ. Huawei Mate 20 Pro ABD'de satılmadığı için Avrupa fiyatını dikkate alıyoruz:

  Kapasite Türkiye resmi fiyatı ABD fiyatı ABD fiyatının TL karşılığı
Samsung Galaxy Note 9  512 GB 8.999 TL 1249 dolar 6.510 TL
Huawei Mate 20 Pro 128 GB  8.499 TL 1049 Euro 6.184 TL
LG G7 ThinQ 64 GB 4.499 TL 679 Dolar 3.539 TL
         

 

 

Yukarıdaki tabloda yer alan fiyatların resmi rakamlar olduğunu belirtelim. Piyasada farklı rakamlar bulmak da mümkün. Ama bunların resmi temsilcilerin fiyatları olduğu konusunun altını çizelim. 

Diğer markalarda fark yüzde 21-27 düzeyinde

Bu örnek telefonlara baktığımızda ABD ya da Avrupa fiyatları ile Türkiye fiyatları arasında haliyle bir fark olduğu görülüyor. Ancak bu fark Apple ürünlerinde olduğu gibi yüzde 50'ye yakın bir oranda değil. Örneğin Samsung Galaxy Note 9 için ABD fiyatı ile Türkiye fiyatı arasındaki fark yüzde 27. Huawei Mate 20 Pro'nun Avrupa fiyatı ile Türkiye fiyatı arasındaki fark da yüzde 27 düzeyinde. LG G7 ThingQ'te ise bu rakam yüzde 21 düzeyinde. 

Yani Apple ile aynı şartlarda ürünlerini Türkiye'de satan diğer telefon markalarının ABD fiyatları ile Türkiye fiyatları arasında bu kadar fahiş bir fark yok. 

Apple, Türkiye için bu kadar kâr marjı koymamalı

Görülüyor ki Apple daha fazla gelir ve kâr elde etmek için Türkiye'deki iPhone fiyatlarındaki marjını çok yüksek tutuyor. Serbest piyasa ekonomisi olduğundan kimse bu konuda Apple'ı suçlayamaz. Herkes istediği ürününü istediği fiyattan ve istediği ülkede satabilir. 

Ancak sadık bir tüketici kitlesi bulunan markanın bu tarz adımların bu kitleyi rahatsız etmeye başladığı da görülüyor. Türkiye'deki rakamlar herkes tarafından eleştiriliyor ve aklı başında birinin bir telefona 13 bin 999 TL vermeyeceği de belli olan bir gerçek. 

Bu üç model içinde giriş seviyesi olarak kabul edilebilecek olan iPhone XR bile neredeyse Androidli bir amiral gemisinin fiyatına satılıyor. Hatta bazı amiral gemisi modellerin fiyatından da pahalı.  

Yeni iPhone Türkiye fiyatları düşürülmeli

Apple'a önerim bu fiyatlara bir düzenleme yapması. Zira bu rakamlarla yeni iPhone modellerinin Türkiye'de satması pek mümkün görünmüyor. 1 trilyon dolar değerlemeye ulaşan şirket kısa süre önce borsada değer kaybedip Microsoft'a geçilmiş olsa da burada tutunması bu tarz politikalarla mümkün olmayacak gibi görünüyor. Bir zamanların en büyüğü olan Nokia'nın yolunda ilerleyen Apple, popülerlik, güç ve sağlam bir ekosistem geliştirmenin ekmeğini yemek istiyor. Ama bunu yaparken sadık kullanıcı kitlesini de kaybetmemesi lazım. 

Benden söylemesi...

Yorumlar
yakup
Türkiyde de üretilse türkiye kazansa
Cevapla
Can
Vergi vergi vergi Türkiye’de üretmiyoruz çok eleştiriyoruz hazır yiyoruz
Cevapla
Turgay
Turkiyedeki kerizler olmasa fiyatlar bu kadar ucuk olmaz
Cevapla
misafir
vergi ve dolar kurundan pahalı. o zaman fransa gibi zamları protesto edeceksin ki fiyat düşsün..
Emrah
Bu kadar yüksek olmasının en büyük nedeni vergiler maşallah üretmeden başkasınım ekmeğinden haraç gibi vergilendirme yapıyoruz maşallah olan Türk halkına oluyor
Cevapla
gerçek
millet almasın kardeşim bak nasıl düşüyor o zaman...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.