Nexus 10'u Asus mu üretecek?

Yeni nesil Nexus 10 için Asus ismi de öne çıkıyor.

Nexus 10'u Asus mu üretecek?

Google’ın Nexus programına dahil edeceği ürünlerin lanse edilmesi öncesinde, cihazın hangi üretici tarafından oluşturulacağı hep gizemini korumuştur. Benzer bir belirsizlik ya da gizem şu an için Nexus 5 ve Nexus 10 cephesinde de yaşanıyor. Her ne kadar gelişen süreç Nexus 5 için LG’yi işaret etse de, kimi kaynaklar Motorola’nın da bu işe soyunabileceğini bildiriyor.

Tablet cephesine baktığımızda ise Google, Nexus 7’de iş ortağını değiştirmeyerek yine Asus ile ortaklığa gitti. 10-inç seviyesinde ise geçtiğimiz yıl tüketicilere sunulan Nexus 10, Samsung cephesinde üretilmişti. Kısa süre önce Yeni Nexus 7 ve Android 4.3 etkinliğinde bazı editörlerin sorulanı cevaplayan Android takımının lideri Sundar Pichai, iddiaya göre gelen bir soru üzerine Nexus 10 hakkında bilgiler aktarmış ve bu noktada ortaklığın Samsung ile devam edeceğini ifade etmiş. Yine yüksek çözünürlüklü bir ekranın yer alacağı tablette bu defa Snapdragon 800 işlemcisinin yer alması bekleniyor.

1376060476_n10-4.jpg

Geek.com sitesinin ise okuyucularına duyurduğu haberde ise Nexus 10’un Asus cephesinden geleceği şeklinde bir iddia yer alıyor. Habere göre Google ve Asus’un Nexus 7 ile yakaladığı başarının yan ısıra ikili arasında oluşturulan sıkı ilişki sebebiyle yeni nesil tablette de bu ortaklıklığın devam edeceği rapor ediliyor.

Nexus 10, ekran boyutu itibariyle Nexus 7 kadar popüler olmadı, ancak sahip olduğu donanım ve bütçe dostu fiyatı ile 10-inç kategorisinde iyi bir alternatif oluşturdu. Nexus 10’un üretiminde hangi üreticinin rol alacağı henüz net değil, ancak Samsung’un bu noktada daha ön planda olduğu da bir gerçek. Sizce hangi üretici Nexus 10’u üretmeli?