Mobil

Nexus 8 tablete ilişkin yeni gelişmeler yaşanıyor

HTC'nin üreteceği iddia edilen tablet modeli 64-bit destekli bir işlemciyi bünyesinde barındırabilir.

Nexus 8 tablete ilişkin yeni gelişmeler yaşanıyor

Google'ın yeni bir Nexus cihaz üzerinde çalıştığına dair ilk somut detaylar geçtiğimiz günlerde Chrome kodlarında ortaya çıkan kimi bilgilerde yer almıştı. “Flounder” kod adına sahip cihaz daha önceki Nexus cihazlarda olduğu gibi su canlıları ailesinin bir üyesinin adını taşıyordu. HTC-Google işbirliğinde oluşturulacak tablete ilişkin yeni bilgiler bu defa Android kaynaklarında belirdi.

Android kaynaklarında yer alan bilgilere göre Nexus 8'de Nvidia'nın 64-bit destekli Tegra K1 işlemcisinin yer alacağı iddia ediliyor. 2.3GHz frekans hızında çalışan çift çekirdekli işlemci ARMv8 mimari temelli ve 64-bit işlem gücüne sahip. NVIDIA Kepler mimarisi kullanılarak inşa edilen Tegra K1'de 192 CUDA çekirdek var ve bu işlemci de geçmiş Tegra işlemcileriyle aynı Kepler grafik mimarisiyle çalışıyor. 

1401257824_nexus-8.png

Android işletim sistemi temelde 64-bit desteği sunuyor, ancak henüz bu destekle uyumlu bir sürüm yayınlanmış değil. Bu sebeple Nexus 8 tablet için iddia edilen 64-bit desteği göz önüne alındığında, Google'ın 64-bit desteğini çok yakın zamanda sistemde aktif hale getireceğini gösteriyor.

8-inç ekran büyüklüğüne sahip olan tablet çözümünün 25 Haziran'da başlayacak Google Geliştiriciler Konferansı'nda tanıtılması bekleniyor. Söz konusu tablet etkinlik kapsamında tanıtılmasa dahi burada tablete ilişkin önemli bilgilerin Google yetkililerince açıklanması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.