Mobil

Nexus 8'de Intel işlemciye yer verilebilir

Google-Asus işbirliğinde üretilecek tablette bu defa Intel işlemci kullanılması gündemde.


Haziran ayında gerçekleşecek Google I/O Geliştiriciler Konferansı öncesi yeni Nexus tablet ve yeni Android sürümüne ilişkin gelişmeler yaşanmaya başladı. Gelen haberlere göre Google'ın söz konusu etkinlikte yeni bir Nexus tablet duyurması bekleniyor. Bir kez daha Asus ile işbirliğine gidecek olan Google ayrıca yeni tablette Intel cephesinden bir işlemciye yer verecek. 64-bit destekli mobil işlemcilerini geçtiğimiz güncelerde sona eren Dünya Mobil Kongresi 2014'te sergileyen Intel, yeni yılda mobil cihazlarda daha fazla yer almak konusunda oldukça agresif bir tutum sergiliyor ve bu noktada etkinlik kapsamında aralarında Asus'un da yer aldığı bazı cihaz üreticileriyle anlaşmalar imzalandı.

1394519346_google-nexus-8.jpg

Nexus 8'de yer alması muhtemel işleminin 2.33GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli 64-bit destekli Intel Atom Z3580 olması bekleniyor. 22nm fabrikasyon sürecine sahip işlemciye ayrıca 533MHz saat hızında çalışan 4 çekirdekli PowerVR G6430 grafik birimi eşlik ediyor.

8-inç ekrana sahip olacak tablet modelde 2.560 × 1.440p ekran çözünürlüğü, 2GB RAM, 16/32GB depolama ve yeni Android sürümün yer alması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.