Mobil

Nexus cihazlar Android 5.1 Lollipop güncellemesini bu hafta alabilir!

Beklenen Android 5.1 güncellemesi Nexus cihazlar için önümüzdeki hafta yayınlanabilir.

Nexus cihazlar Android 5.1 Lollipop güncellemesini bu hafta alabilir!

Geçtiğimiz Ocak ayından itibaren hakkında iddialar yürütülen Android 5.1 Lollipop son olarak Mart ayında Nexus cihazlar için yayınlanacağı söylenmişti. Yeni gelen haberler güncellemenin önümüzdeki hafta içinde yayınlanacağını söylüyor.

Android Police sitesinin kurucusu Artem Russakovskii, Google+ hesabından takipçilerine açıklamada bulundu. Russakovskii, güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilerle Android 5.1 güncellemesinin önümüzdeki hafta içinde ilk olarak Nexus 7 tablet modelleri için yayınlanacağını iddia ediyor.

Android Police kurucusunun daha önceki söylemleri ve sızıntıları ile oldukça temiz bir sicili var. Google'ın ilk Android 5.0 Lollipop güncellemesini 12 Kasım 2014'te yayınladığını göz önüne aldığımızda Russakovskii'nin iddialarına hak verebiliriz. Güncelleme ay olarak uymasa da gün olarak isabetli olabilir. Peki Android 5.1 Lollipop güncellemesi Nexus cihazlara ne gibi yenilikler getirecek?

1425757821_img20150307150550.jpg

Google'ın yayınlayacağı Android 5.1 güncellemesi, daha önce yayınlanan 5.0, 5.0.1 ve Nexus 7 tablet modelleri için yayınlanan 5.0.2 güncellemesinden sonra ortaya çıkan sorunları çözmeye yönelik olacak. Bu sorunlar arasında WiFi ve mobil ağlara geç bağlanma veya hiç bağlanamama hatası, OK Google ses kontrolleri, WiFi ağında aşırı pil kullanımı, yüksek RAM kullanımı sonucu telefonun uygulamalardan atması veya cihazın kendi kendine Reboot olması gibi sorunlar yer alıyor.

Google'ın sunacağı güncellemenin tüm bu sorunların çözümünün yanında Nexuslara kararlılık ve performans iyileştirmeleri, Materyal Tasarım arayüzüne özel yeni renk paleti, bildirim ekranı özelleştirmeleri gibi birkaç yeniliği getirmesi bekleniyor. Diğer akıllı telefon kullanıcılarının Android 5.1 güncellemesi yayınlandıktan sonra uzun bir süre beklemesi gerekecek. Çünkü firmaların cihazlarına yayınlayacağı güncelleme arayüz adaptasyonları gibi birçok aşamadan geçerek kullanıcılara sunulmakta. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız HTC'nin bu aşamaları gösterdiği infografik görsele aşağıdan göz atabilirsiniz.

1425757994_img20150215220002.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.