Nexus'un dünü bu günü! - Page 1

Nexus One

2009 ve 2010 arasında Android telefonlar piyasaya yağmur gibi yağarken Google'ın referans tasarımına dayanan ilk "yalın Android modeli, Nexus One, HTC tarafından piyasaya sürüldü. Android 2.1 ile çalışan telefon yine T-Mobile tarafından geniş kitlelere ulaştırıldı. Bu arada, bugün iflasın eşiğinde olan HTC'nin sadece 4 sene önce, milyonlarca Nexus/Android telefonu satan bir firma olduğunu da gözden kaçırmayalım.

Nexus'un dünü bu günü! - Page 2

T Mobile G2

HTC, Android ile aldığı gazla 2010'da yeni modeller çıkararak piyasada adını duyuruyordu. Telefon operatörü T Mobile'in G1'in başarısı üzerine devamını üretmek için istediği G2 modelini tasarlayan HTC telefonu yine Google'ın referans Android sistemi üzerine kurmuştu. Telefonda ayrıca göz bebeği takip sistemi gibi o güne kadar başka telefonlarda olmayan özellikler de yer alıyordu. Ancak, Android ekosistemindeki firmaların yenilikleri, Apple yöneticileri kadar büyük bir heyecan ve başarıyla tanıtamadıklarını da itiraf etmek lazım.

Nexus'un dünü bu günü! - Page 3

Nexus S

HTC, peynir ekmek gibi Android ve Nexus modelleri satarken Samsung da bu furyadan geri duramazdı. 2010'un sonuna doğru Samsung da kendi Nexus yorumu, Nexus S'i piyasaya sürdü. Android 2.3 Gingerbread üzerine kurulu olan Nexus S, 5 MP kamera ve NFC özelliği ile döneminin gelişmiş modellerinden biriydi. Yüksek kapasiteli donanım, referans Android sürümü ile birleşince çok hızlı çalışan bir telefon ortaya çıkmıştı. Hatta telefon ekranın çok hafif bir şekilde bükük olması da, Samsung'un bükülebilen ekranlar konusundaki çalışmasının ilk sonuçlarından birisiydi.

Nexus'un dünü bu günü! - Page 4

Galaxy Nexus

Samsung, Nexus işini çok sevince, Galaxy serisine de bir Nexus eklemeden duramadı. 2011 yılında piyasaya çıkan Galaxy Nexus, daha sonra Nexus Prime olarak tanınacak serinin atasıydı.

4.65 inç HD Super AMOLED eğimli/bükük bir ekranla kullanıcılara ulaşan telefon herkesin merakla beklediği Android 4 işletim sistemine sahip ilk telefon olarak da piyasada büyük ilgi gördü. 5 MP kamerası ve yüksek seviye donanımlarına rağmen 300 dolarlık fiyatıyla da herkesin kalbini kazanmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.