Mobil

Nokia 2. çeyrekte kaç Lumia sattı?

Lumia satışlarını her çeyrek artıran Nokia, zarar miktarını ise önemli miktarda düşürdü.


Son iki yılını Windows Phone 8 cephesinde geçiren bir zamanların mobil devi Nokia, 2013 yılı ikinci çeyrek raporunu açıklarken, özellikle akıllı telefon platformunda eskiye dönüş anlamında sinyaller vermeye devam ediyor. Finladiya merkezli telefon üreticisi ikinci çeyrekte 7.4 milyon Lumia telefon satış gerçekleştirdi. Söz konusu satışlarda en fazla payı ise Lumia 920 ve Lumia 520 oluşturuyor. Şirket, 2012 yılı son çeyreğinde 4.4 milyon, 2013 yılı birinci çeyreğinde ise 5.6 milyon Lumia serisi satmayı başarmıştı.

Telefon satışlarında kademeli bir artış sağlayan Nokia, geçtiğimiz yıldan bu yana açıklanan zararı da önemli derece eritti. Telefon satışlarında artış sağlansa da şirket çeyrek bazında 115 milyon € zarar etti. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte ise 824 milyon € zarar açıklanmıştı.

1374156341_nokialumia10201-1024x625.jpg

Son olarak Lumia 1020 ile akıllı telefon platformuna özellikle kamera yetenekleri noktasında iddialı bir ürün sunan Nokia, yılsonuna doğru Windows Phone 8 platformuna sağlanacak GDR3 güncellemesi ise Full HD çözünürlüklü ve dört çekirdekli telefonlarla satışlarını artırma yoluna gidecek.

Standart işletim sistemli telefonlar cephesine göz attğımızda ise, şirket geçtiğimiz yıl bu alanda liderliği Samsung'a bırakmak zorunda kalmıştı. Asha serisi ile bu alanda satışlarını artırmak isteyen Nokia'nın söz konusu telefonlardan sağladığı gelir ise 2.2 milyar €'dan 1.4 milyar € seviyesine geriledi. 

Yorumlar
enes
arlanmadı bu nokıa gıttı
Cevapla
Misafir
androide gecaeydin simdiye ortaligin ....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.