Mobil

Nokia, akıllı telefon pazarından çekiliyor

Şirket bundan sonraki süreçte sadece klasik telefon üretimine odaklanacak.

Nokia, akıllı telefon pazarından çekiliyor

Günün en önemli gelişmesi kuşkusuz bir süredir iş ortaklığı yürüten Microsoft ve Nokia arasında yapılan satın alım işlemi oldu. Microsoft, Nokia’nın Cihazlar ve Servisler bölümünü 3.79 milyar Euro karşılığında satın alırken, yazılım devi aynı zamanda Nokia’nın sahip olduğu patentler için de 10 yıllık süre boyunca 1.65 milyar Euro ücret ödeyecek.

Anlaşmanın önemli detaylarından bir tanesi de Lumia ve Asha marka adlarının da artık Microsoft tarafından kullanılacağı bildirilirken, belki de anlaşmada en dikkat çeken detay Nokia’nın bu süre içerisinde akıllı telefon pazarında yer almayacak olmasıdır.

1378204188_nokia-lumia-1280x853.jpg

Mobil dünyasının köklü markalarından Nokia bu süreçten itibaren akıllı telefon pazarında yer almayacak, Lumia ve Asha serisine dahil edilecek telefonlar Microsoft markasını taşıyacak.

Nokia akıllı telefon platformunda her ne kadar rakiplerinin gerisinde kalsa da, klasik telefon satışlarında hala kayda değer satışlar gerçekleştiriyor. Yapılan anlaşma sonrası şirket sadece klasik olarak nitelendirilen telefonlara odaklanacak. 

Yorumlar
Misafir
marka olarak nokia mı yazacak yoksa microsoft mu telefonum ön yüzünde beyler ?
Cevapla
Misafir
Piyasanın En Sağlam Telefonunu Yapıp Böyle Kötülenmesi Ve Gerçekten Kişisel Mesele Haline Getirmiş Kişileri Anlamıyorum Ayrıca Nokia Windows İle İşbirligi Yapması Nokianın Lehinedir...Sadece Ön Yargıları Kırıp En Ucuz WP Alıp Sonra Yorum Yapmak Lazim...Windows'un Eski Sürümlerinide Kullanan Bilir Herkez Windows Phone Kullanamaz
Cevapla
Misafir
hangimiz düşünebildik nokia'nın bu hallere düşeceğini 123
Cevapla
Misafir
Sonunda kurtulduk nokia nın pis telefonlarından
Cevapla
Misafir
En istikrarlı ve mütevazi ilerleyen firma şuan Sony , Apple - Samsung birbirleriyle didişmekten önlerini göremiyorlar , HTC de de şirket içinde sorunlar var LG de eli biraz güçlendi nexus serisinden ama en iyi politikayı Sony yürütüyor 2012de iflasa gelen şirket neredeyse 1 senede en iyi telefonları çıkarmaya başladı ilk 3 de yer alıyor kimseylede polemiğe girmiyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.