Mobil

Nokia CEO'su: Google, Android'i kapalı bir sistem haline getiriyor

Android'e geçeceği yönde uzun süre haberler yapılan Nokia cephesinde, sisteme eleştiriler geliyor.

Nokia CEO'su: Google, Android'i kapalı bir sistem haline getiriyor

2012 yılı mali raporun açıklanmasını yanı sıra Lumia modellerine ait bazı istatistikleri kamuoyuyla paylaşan Nokia CEO’su Stephen ELOP, Android ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Şirket her ne kadar planlamamsını Wİindows Phone üzerine oluşturmuş olsa da belirli aralıklarla Nokia’nın Android’e geçeceği yönde haberleri sıklıkla duyuyoruz.
1359095407_elop.jpg

Bu iddiaların tamamı bir süre önce tepe yöneticisi tarafından yalanlanırken, CEO, Google’ı hedef alan açıklamalarda bulundu. Google’ın açık bir ekosistem olan Android’i daha kapalı bir hale getirdiğini savunan Elop, söz konusu bu durumun Windows Phone tarafında yer almamızın ne derece doğru olduğunun bir göstergesidir.

Stephen Elop, sözlerinin devamında “ Microsoft, Windows Phone sıkı kontrol edilen bir sistem ve kapalı bir sistem olmasına rağmen Nokia’ya geniş bir hareket alanı sunulmuş. Android tarafından daha fazla özgürlük sunulduğu için seçimimiz Windows Phone cephesi oldu.

Editör Notu: Android, Google-Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Android, kullanıcılarına en fazla özgürlük alanı veren sistem olmasına rağmen SDK’nın bazı bölümleri halen patentlidir ve bu kodlar geliştiricilerle paylaşılmıyor. Ancak kanaatimce üreticilere en fazla özgürlük sunan sistemdir.

HTC, bugün Android cephesinde kendine has geliştirdiği Sense arabirimi kullanırken ne yazık ki aynı durum Windows Phone cephesinde geçerli değil. Nokia’nın Windows Phone cephesinde bu kadar ısrarcı olmasında Stephen Elop’un uzun süre Microsoft’ta görev almış olmasına bağlıyorum.

Yorumlar
ceo ya bak ya hakikaten yaşlanmış bunlar.ne dediklerinin farkında diiller.kapalı olmuş açık olmuş ne fark eder tek yapılması gereken talebe karşılık vermek olucaktı.çok mu zor geldi.wp8 le başarılar zaten nokia olmasa wp8 hikayeden ibaret olucaktı.
Cevapla
kedi uzanamadigi cigere pis der.en azindan Windows phonedan daha ozhur bir isletim sistemi.daha androide laf edebilecek kapasitede degil nokia
Cevapla
Misafir
adam müşteri düşünme derdinde değil. onu bunu kötüleyerek aklı sıra windows ile yaptığı anlaşma gereği mal satayım derdinde. sen malını övmeye bak, ona buna çamur atarak mal satılmıyor. koskoca şirketi microsofta mahkum etti. yakında iflas eder. önce kullandığın kapalı olan WP8 işletim sistemine bak. kullandığın sistem kapalı iken başka bir sisteme kapalı sisteme gidiyor demek sadece densizlik, insanları enayi yerine koymaktan başka bir şey değil. zaten nokia telefon alanlarda enayi orası ayrı ya...
Cevapla
Misafir
Boyle bir sisteme ne gerek var. Android kendini dünya çapında kanıtlamış bir sistem. Nokia artik conta yaktı.
Cevapla
s@mi
editore katılıyorum. körü körüne bir işletim sistemi ile devam etmenin bir mantığı olamaz. gelecek nokiada bunu öngörüyorum ama şu aşamada android nokia cok iyi olurdu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.