Mobil

Nokia Çin'e sızdırılan veriler ile ilgili açıklama yaptı

Günümüzde Android işletim sistemli Nokia telefonları üreten HMD Global, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve kullanıcı verilerinin Çin'e gönderildiği iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

Nokia Çin'e sızdırılan veriler ile ilgili açıklama yaptı

Nokia telefonların üreticisi HMD Global, kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde Çin merkezli bir şirketin sitesine gönderilmesi gibi bir olayın ortaya çıkması ile sarsıldı. Herhangi bir şekilde bu durumu tüketicilere iletilmeyen HDM Global'den açıklama geldi.

HMD Global'den Çin'e sızdırılan kullanıcı verileri ile ilgili açıklama

Şirketin, kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde Çin merkezli bir şirketin sitesine göndermesi konusu ortaya çıktığında, öncelikle akıllarda başka bir projeye yardımcı olmak için gönderildiği yönünde tahminler oluştu. Fakat konunun üzerine gidilip detaylı olarak incelenince asında olayın hiç de masumane olmadığı ortaya çıktı.

İzinsiz olarak gerçekleşen veri transferi, Nokia 7 Plus'ların ekranları ve kilitleri her açıldığında, cihazın seri numarası da dahil olmak üzere sayısız bilgiyi China Telecom'un yönettiği bir siteye göndermesiyle meydana geliyordu. Bu olay hızla yayılmaya başladı ve yayıldıkça tartışmalar daha da alevlendi. Bu olumsuz durumu fark eden HMD Global'den, konuyla ilgili tüm soru işaretlerini yok etmeyi amaçlayan resmi bir açıklama geldi.  Yapılan açıklamada şu bilgiler aktarıldı;

"Söz konusu veri transferi olayında hiçbir kişisel verinin paylaşılmadığını garanti ediyoruz. Tartışmaya yol açan durumu detaylıca inceledik ve başka bir ülkeye yönelik olan cihaz aktivasyon istemcimizin, bir hata sonucu Nokia 7 Plus'ın tek bir grup yazılım paketine eklendiğini keşfettik. Bu hatanın sonucu olarak Nokia 7 Plus'lar cihaz aktivasyon verilerini başka bir sunucuya göndermeye çalışıyordu. Ancak hatalı olarak gönderilen bu veriler kesinlikle kullanılmadı. Söz konusu hata 2019 yılının Şubat ayında fark edilip düzeltilmiştir. Etki altında kalan tüm cihazlar gerekli güncellemeleri aldı. 

''Cihaz ilk kez kullanıldığında bir defalığına cihaz aktivasyon verilerini toplayarak üreticinin, telefonun garantisini başlatmasını sağlar. HMD Global, tüketicilerin mahremiyetini ve güvenliğini ciddiye almaya sürekli olarak devam edecek."

Çinli şirket HMD Global'in yaptığı duyurudan sonra birçok kullanıcı cihazlarını güncelleyerek bu problemi ortadan kaldırdı fakat bazı kullanıcıların konu ile ilgili yaşadıkları sorunun devam ettiği iddialar arasında. Gelişmeler yaşandıkça sizlere aktarnaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.