Mobil

Nokia düştüğü bataklıktan kurtulabilecek mi?

Analistler Nokia'nın satış rakamlarının 2013 yılında daha da düşeceği konusunda hem fikirler.

Nokia düştüğü bataklıktan kurtulabilecek mi?

Nokia firması, Microsoft'u seçerek yanlış yapmıştı ve şirket geri adım atmayarak, kan kaybetmeye devam ediyor. Analistler Nokia'nın satış rakamlarının 2013 yılında daha da düşeceği konusunda hem fikirler.

Microsoft'un eski yöneticilerinden Stephan Elop'un Nokia'nın başına getirilmesi, mobil dünyada dengelerin değişmesinin bir başlangıcı olarak nitelendiriliyor.

1340778646_stephanelophaber2.jpg

Nokia'nın yıllardır büyük yatırımlar yaptığı servisleri kapatması ve emektar mobil işletim sistemi Symbian'dan vazgeçmesi, büyük tepkilere yol açmıştı. Şu ana kadar yaşananlar ve Nokia'nın şuan ki durumu bu tepkilerin haklı olduğunu gösteriyor.

Nokia, Windows Phone'u tercih ettikten sonra akıllı telefon pazarındaki liderlik unvanını Samsung'a kaptırdı. Firma telefonlarının satış rakamlarındaki büyük düşüş ile ciddi sayıda işçi çıkarmak zorunda kaldı.

Nokia'nın şimdiye kadar yaşadıklarına ve durumuna bakılırsa analistlere katılmamak mümkün değil. 2012'nin ilk çeyreğinde sadece 2 Milyon adetlik Windows Phone'lu akıllı telefon satışı gerçekleştirebilen Nokia için 2013 yılı öngörüsü ise 34 Milyon.

Nokia, 2011 yılının sadece son 3 aylık döneminde 37 Milyon adet iPhone satan Apple'ın çok gerisinde kalıyor. Nokia bu rakamlar doğru çıkarsa Apple'ın yılın sadece bir çeyreğinde ulaştığı bu rakama, bütün bir yılda bile ulaşamıyor.

Bakalım Nokia bu durumdan kurtulabilecek mi? Zamanla hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.