Mobil

Nokia firmasında deprem!

Nokia'da neler oluyor? Haberimizde!

Nokia firmasında deprem!

Nokia'da yönetim değişiyor, 10 bin kişi işten çıkarılıyor, ve fabrikalar kapanıyor. Ayrıca Nokia firması iştiraki olan lüks cep telefonu markası Vertu'yu satmayı planlıyor.

1339675742_nokia.jpg

Gelen haberlere göre Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, 2013 sonuna kadar 10 bin kişiyi işten çıkartacak. Nokia, ALmanya, Fransa ve Kanada'daki fabrikalarını da kapatmaya karar verdi.

10 bin kişinin işten çıkarılma kararından sonra hisse senetleri %10 gerileyen Nokia, üst düzey yönetiminde ise 3 başkan yardımcısı değişikliğine gidildi.

1339675798_nokia-personel-cikarmaya-basladi.jpg

Nokia, Apple ve Samsung'la rekabette zor günler geçirmişti, Şimdi ise Nokia, Vertu'yu İsveçli yatırım şirketi EQT Partners'a satmak için anlaştığı söyleniyor. Bloomberg Haber Ajansı Vertu'nun 200 milyon euro civarında bir fiyatla satılacağını yazdı.

1339675816_vertu-coloured-diamonds-2.jpg

İngiliz Reuters Haber Ajansının bu konuda yaptığı yorumunda ise Vertu'yu Nokia bünyesinden koparmakta yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak anlaşmanın gerçekleşmeme ihtimali bulunduğunu söyledi.

Vertu şirketi İngiltere merkezli dünyanın en pahalı ve lüks telefonlarını üretiyor. Vertu telefonda kristal ekranlar ve safir tuşlar kullanılıyor. Bu telefonların ortalama fiyatı ise 5 bin Euro. Vertu telefonların değeri kullanılan malzemeye göre 240 bin euro'ya kadar çıkabiliyor. Bu kadar pahalı olmanın yanı sıra Vertu telefonlar teknik ve özellik olarak Apple ve Samsung'un akıllı telefonlarının gerisinde kalıyor.

1339675833_vertuco.jpg

Vertu ne kadar satış yaptığını açıklamıyor ama son 10 yılda 300 bin civarı telefon sattığı düşünülüyor.

Araştırma şirketi IDC analisti Francisco Jeronimo, "Vertu çok özel bir pazara hitap ediyor. Ancak o pazar da büyüyor. Vertu'yu alan grup öncelikle telefonların teknolojisini geliştirmek durumunda" dedi. Batı Avrupa'daki lüks cep telefonu pazarıda yaklaşık yüzde 60'lık bir rakam ile Vertu'nun elinde bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.