Mobil

Nokia Huawei’ye rakip oluyor! Trump sağolsun!

Nokia 5G tarafındaki gücünü arttırmaya devam ediyor. Finli üretici Broadcom ile önemli bir anlaşmaya imza attı. Şimdi Huawei düşünsün.


Pek çok analist, 2020’nin ortalarına doğru 5G kullanımının önemli ölçüde artacağını ön görüyordu. Lakin beklenen olmadı. Ne 5G kullanımı arttı, ne de 5G’ye olan ilgi. Elbette bu durumun birden fazla nedeni bulunuyor. Lakin koronavirüs salgını ile Huawei – ABD arasındaki gerilimi ilk ikiye koyabiliriz.

Nokia da Huawei savaşına dahil oluyor

Bilindiği üzere Huawei, 5G alt yapısı söz konusunda dünyanın önemli bir bölümüne hizmet veriyor. Hatta Trump hükümeti müttefiklerine Huawei ile olan 5G işbirliklerini kesmeleri konusunda baskı yapıyordu.

Son olarak İngiltere de ABD’nin baskıları sonrası kendisine yeni bir iş ortağı aramak için kolları sıvadı.

Görünen o ki Huawei’nin 5G tarafındaki en sağlam rakibi Nokia olacak. Finli üretici 5G tarafındaki etkinliğini Broadcom ile yaptığı işbirliği ile biraz daha perçinledi.

Bu işbirliği sonrasında Nokia’nın hizmet verdiği 5G altyapısında daha etkin bir rol izlemesi bekleniyor.

Aslında burada Trump hükümetinin tutumu az çok belli. ABD merkezli şirketlerin desteğiyle Nokia’yı Huawei’nin karşısına çıkarmak istiyor. Yani Trump, ülkeleri Huawei’nin 5G alt yapısı yerine Nokia’nın alt yapısını kullanmaya teşvik edecek. Bu alt yapıda da Broadcom gibi ABD merkezli şirketlerin imzası bulunacak.

Bakalım 5G savaşlarındaki bu senaryo bizleri nereye götürecek. ABD ve Çin arasındaki bu restleşme yüzünden 5G’ye geçiş süreci hayli uzadı. Görünen o ki uzamaya da devam edecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.