Mobil

Nokia için Windows Phone rüyası ve değerlendirme!

Windows Phone işletim sisteminin akıllı telefon piyasasında en büyük satıcısı Nokia...

Nokia için Windows Phone rüyası ve değerlendirme!

2012 ile birlikte bir adım daha gelişen büyüyen akıllı telefon dünyası, Windows Phone 7 kullanıcılara farklı tadlar sunmaya devam ediyor. Microsoft'un mobil dünya için oluşturduğu Windows Phone işletim sistemininin Dünya'da yapılan araştırmaya göre en büyük satıcısı NOKİA'nın olduğu anlaşıldı.

Nokia 2011 'in sonlarına doğru gerilediği düşünülen akıllı telefonlar dünyasında Microsoft ile yaptığı anlaşmanın meyvelerini toplamaya başladı bile. MWC 2012 ile birlikte bir çok yeni model telefon tanıtacak olan NOKİA telefonlarının 4 te 3'ünde Windows Phone kullanacak. Nokia geçtiğimiz aylar içerisinde 2012'nin başı itibariyle MeeGo ile olan anlaşmasını sonlandırdı. N9 ilk ve son MeeGo'lu telefon olarak kalacak gibi görünüyor.

1330174881_nokia-microsoft.jpg

Microsoft ne kadar doğru bir karar?

Günümüz özgür yazılımları ve özgür işletim sistemleri dediğimiz açık kaynak kodlu yazılım dünyasının geliştiği son derece tutkunu olan bir dünyaya doğru gidiyor. Linux tabanlı yazılımlar git gide hit artırıyor. En son Google tarafından satın alınan Android bunun en büyük göstergesidir. Linux tabanlı işletim sistemi olan MeeGo ile Nokia'nın anlaşmasının bitmesi Nokia'nın bir nebze de olsa sabit bir şekilde Akıllı Telefon piyasasında hep geride kalacağının bize göstergesi olacaktır.

Microsoft ile yaptığı anlaşma ise bu piyasada belli statik kullanıcıları çekmekten başka bir şey yapamayacak gibi duruyor. Microsoft'un geniş kitlesi mobil işletim sistemine pek te yansımıyor, NOKİA'nın aldığı bu kararlar ne kadar doğru tartışmaya açık bir mesele.

1330174796_ekran-alintisi.jpg
Windows Phone ile hata mı yaptı?

Günden güne gelişen ve dev gibi bir firmayı sırtına alan NOKİA bu anlaşmaya iyi yönlerinden bakarak +'ya çevirmeye çalışıyor. Yeni Windows Phone'lar oldukça etkili özelliklerle yeni yeni teknolojileri bünyesinde barındırarak geliyor. Windows Phone'nun en büyük sıkıntılarından birisi de Android Market benzeri milyonlarca uygulamaya sahip olan bir markete sahip olamaması. Kullanıcıların Windows Phone'u tercih etmeme sebeplerinden birisi de bu ve diğer sebep te özgür yazılım dediğimiz açık kaynak kodlu işlemlerdir. Android yani linux tabanlı sistemlerde özgürlüğün sınırı yoktur, telefonunuz da sizin kadar gelişebilir ve büyüyebilir.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.