Mobil

Nokia Imaging SDK artık geliştiricilere açık!

Nokia Lumia 1020 ile geliştiriciler akıllı telefon görüntüleme teknolojisinin sınırlarını zorlayacak.

Nokia Imaging SDK artık geliştiricilere açık!

Nokia Lumia 1020’yi tanıtmasının ardından, Nokia akıllı telefon görüntüleme teknolojisinin sınırlarını zorlayan bir dizi heyecan verici uygulamayı da ilk kez görücüye çıkardı. 

Hipstamatic, Path, Vyclone, SNAPCAM, Panagraph, Yelp, CNN ve Foursquare, yeni Nokia Imaging SDK (Software Development Kit – Yazılım Geliştirme Paketi) sayesinde cihaz için eşsiz uygulamalar yaratan geliştiricilerden sadece birkaçı. Ayrıca sevilen kişisel dergi uygulaması Flipboard da Windows Phone’a gelecek olan uygulamalar arasında.

Nokia Uygulama Geliştirici Kıdemli Başkan Yardımcısı Marco Argenti, “Kullanıcılar artık her zamankinden daha fazla görüntü çekip, düzenleyip, paylaşacaklar. Nokia Lumia 1020 ile sektöre görüntüleme konusunda yeni bir standart getirmiş oluyoruz; bu deneyim insanları detaylara daha da fazla yaklaştıracak. Ekosistemimiz ile yenilikçiliğin sınırlarını zorlayacak; eşsiz uygulama deneyimleri için Microsoft’la ve en önemli uygulama geliştiricilerle yakın işbirliği kuracağız” dedi.

Nokia Imaging SDK, Nokia’nın Smart Camera ve Creative Studio gibi kendi görüntüleme uygulamaları için kullandığı teknolojiyle oluşturuldu. SDK, uygulamalarında Nokia Lumia 1020’nin görüntüleme becerilerinden üst seviyede faydalanabilmeleri için geliştiricilere benzersiz esneklik sağlıyor. Geliştiriciler filtreler oluşturma, görüntülere efektler ekleyip düzenleme gibi özellikleri uygulamalarına dahil ederek, kullanıcılara fotoğrafları anında kişiselleştirme veya o anı farklı biçimlerde yeniden yorumlama imkanı sunuyor. 

SDK, developer.nokia.com adresinde bulunabiliyor ve 50’den fazla efekt, filtre ve fotoğraf geliştirme özelliği de pakete dahil! Bu SDK ile geliştiriciler, çarpıcı sonuçlara ulaşmak için görüntü verisini daha etkin biçimde işlemeye imkan tanıyan Nokia’nın Random Access JPEG teknolojisini kullanarak, kullanıcıların çektikleri fotoğraflardan daha fazla yararlanabilmelerini sağlayabilirler. Geliştiriciler ayrıca, SDK halihazırda görüntü işleme ve efektler konusunu büyük oranda çözdüğü için inanılmaz derecede hızlı ve akıcı kullanıcı deneyimi sunabilirler.

Nokia, Nokia Future/Capture yarışmasını da developer.nokia.com/futurecapture adresinde duyurdu. Bu yarışma, Nokia Lumia 1020’deki akıllı telefon görüntüleme teknolojisinin sınırlarını zorlayarak yaratıcı uygulamalar ve akıllı çözümler yaratmaları için geliştiricileri teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Nokia geliştiricilere, Nokia Lumia akıllı telefonlardaki kullanıcı deneyimini değiştirmek için benzersiz uygulamalar yaratmaları konusunda yardım ediyor.

Flipboard

Bu yıl içinde Flipboard, bu sevilen kişisel dergi uygulamasının Windows Phone ile çalışan Nokia cihazları için özel olarak tasarlanan ve geliştirilen yeni bir sürümünü piyasaya sürecek. Windows Phone’daki Flipboard ile okurlar, haberleri ve önemsedikleri güncellemeleri tek bir yerde bulabilecek; hayal edebilecekleri her konudaki dergiyi keşfedip, oluşturup, paylaşabilecekler. 

Flipboard’ın Baş Teknoloji Yöneticisi Eric Feng, “Nokia’nın güzel görüntülere olan bağlılığı, Flipboard deneyimini dünya çapındaki Windows Phone’lara taşıma konusunda onu ideal bir ortak kılıyor” dedi.

Hipstamatic Oggl PRO

Hipstamatic Oggl PRO, onu orijinal Oggl uygulamasından ayıran yeni bir kullanıcı ara yüzüyle birlikte Nokia Lumia 1020 için özel olarak tasarlandı. Ayrıca muhteşem Histamatic Oggl PRO, anlattığınız öyküye yaratıcı bir yaklaşım getirecek manüel odaklama ve pozlama, farklı açı çekimleri ve otomatik-düzleme ile çift çekim özelliklerine de sahip. Hipstamatic Oggl PRO ayrıca orjinal Oggl çekim ve iyileştirme özellikleriyle donatıldı; böylece kullanıcılar kolayca fotoğraf çekip düzenleyebiliyor, Instagram, Facebook, Twitter, Flickr ve Tumblr gibi sosyal ağlarda fotoğraflarını paylaşabiliyor.

Hipstamatic CEO’su Lucas Buick, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Nokia, kamera deneyimini yukarı taşıyan bir akıllı telefon ortaya koyan ilk donanım üreticisi ve böylesi yetenekli bir donanım ekibiyle birlikte çalışmak çok heyecan verici. Lumia 1020’de yer alan Hipstamatic Oggl Pro inanılmaz fotoğraflar üretiyor ve fotoğrafçıya benzersiz bir akıllı telefon kamera kontrolü sağlıyor.” 

Path

Path sizi arkadaşlarınıza ve ailenize yakınlaştıracak şekilde tasarlanmış özel bir ağ ve artık Windows Phone’da da var. Sadece Nokia Lumia cihazlarında bulunan Path ile Nokia, 50’den fazla ücretsiz ve seçkin filtre efekti sunuyor; bunun yanı sıra yüksek çözünürlük ve derin zoom görüntüleme yetenekleri de, kullanıcıların özel anlarını ve sanatsal çalışmalarını çekip paylaşmalarını sağlıyor. Path kullanıcıları, ayrıca bulundukları yerleri, dinledikleri müzikleri ya da izledikleri filmleri, düşüncelerini ve yaşadıklarını paylaşabiliyor, özel mesajlarla sohbet edebiliyor ve Path mağazasından seçtikleri eğlenceli çıkartmalarla tek kelime etmeden duygularını ifade edebiliyor. 

Path’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı Dave Morin, “Nokia, küresel ölçekte uzun bir mobil teknoloji tarihine sahip – o tarihin bu bölümünde onlarla birlikte olmak heyecan verici. Windows Phone, Path’ın en çok talep edildiği platformlardan birisi. Nokia Lumia’nın inanılmaz derecede keskin kamerası, Path fotoğraflarının kaydettiği anlara hayat veriyor. Path’ı dünyanın her tarafındaki Windows Phone kullanıcılarına ulaştırmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. 

Vyclone

Vyclone, Nokia Lumia 1020 kullanıcılarının ortak bir anın çoklu görüntülerini kolayca oluşturup senkronize edecekleri, düzenleyecekleri ve birleştirecekleri bir sosyal video platformu. Vyclone birden fazla kullanıcının çektiği her bir filmi tek bir videoda anında birleştiriyor.

Vyclone’un CEO’su ve Kurucu Ortağı David King Lanssman, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Nokia Lumia 1020’nin devrim niteliğindeki video zoom’unun benzersiz görüntü kalitesiyle eşleşmesinin avantajından faydalanıyoruz – bu iki özellikle Vyclone video çekimi, kesinlikle imkan ve çekim değerinin en üst seviyelerine ulaşacak. Bu alanda Nokia’nın ilk ortaklarından biri olmaktan büyük heyecan ve gurur duyuyoruz.”

SNAPCAM

Windows Phone’a özel SNAPCAM, yaşamda önemi olan anların fotoğraflı öykülerini oluşturup arkadaşlarla albümler paylaşmayı ve ardından sadece birkaç tıkla anılarınızın çarpıcı, tamamı renkli fotoğraflarını yaratmayı sağlayan ve hep keyfini sürebilmeniz için bunları kapınıza ulaştıran bir fotoğraf uygulaması.

SNAPCAM CEO’su Steve Hayward, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Her gün akıllı telefonlarla yüz milyonlarca fotoğraf çekiliyor ve Lumia 1020 ile artık özel anlarımızı muhteşem bir detay zenginliğiyle ölümsüzleştirebiliyoruz. Bununla birlikte, pek çok harika fotoğrafı da unutuyoruz; telefonlarda, sabit disklerde ve bulutlarda bırakıyoruz onları. SNAPCAM hızlı, kolay ve erişilebilir oluşuyla anılarınızın değerini biliyor.”

Panagraph.it

Nokia’ya özel olan Panagraph, küçük kutucuklarla tek bir görüntünün oluşturulduğu foto-mozaik görüntüler yaratmak için çoklu dokunuşlardan yararlanan, gelişmiş bir fotoğraf uygulaması. Bu uygulama, sosyal olarak paylaşılabilen ve büyük ölçekte basılabilen, yakalanan ana dair en uygun, çarpıcı görüntüleri oluşturuyor.

Panagraph.it’nin Kurucu Ortağı Tim Hogan, “Fotoğraf stüdyosunun zor doğası ile gerçek yaşam arasındaki çizgi artık çok daha ince. Nokia Lumia 1020, kullanıcıların yüksek çözünürlüklü görüntüleri çok daha spontan şekillerde çekmesine imkan tanıyor. Panagraph, kullanıcıların kendilerini ifade edebilmelerine ve o anları yepyeni bir biçimde yeniden canlandırmalarına imkan tanıyan özel fotoğraflar yaratarak Nokia Imaging SDK’nın yüksek doğruluk payını artırıyor.

Yelp

Yerel arama uygulaması Yelp, Nokia Lumia 1020 sahibi kullanıcılara kamera lenslerinden gerçek zamanlı Yelp yorumları ve yıldızlı derecelendirmeler ile kapsamlı bir deneyim sunuyor. Kullanıcılar yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekip paylaşabiliyor, Wallet ile Yelp’in satışa çıkan fırsatlarını görüntüleyebiliyor, sesli metin araması yapabiliyor ve Here Maps ile uygulamadan uygulamaya entegrasyon kullanabiliyor. Üstelik bunların tümünü Yelp uygulama deneyiminden çıkmadan yapabiliyor.

Yelp Ürün, Müşteri ve Mobil Başkan Yardımcısı Eric Signley, “Yelp’i Windows Phone 8’e taşırken Nokia’yla kurduğumuz işbirliğinden ve bu yeni platform aracılığıyla Yelp’in daha fazla kullanıcıya ulaşmasından büyük heyecan duyuyoruz. Yelp’in geniş yelpazedeki zengin kullanıcı odaklı içeriği, Nokia’nın muhteşem cihazlarıyla mükemmel örtüşüyor. Bu zengin, görsel mobil deneyim ile kullanıcıları büyük yerel fırsatlarla bağlantıya geçirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

CNN

CNN, Windows Phone 8 üstündeki CNN uygulamasını Nokia Lumia 1020 için en üst seviyeye taşıyor. CNN’in güçlü haberleri, fotoğrafları ve videoları üstüne kurulması; panoramik arayüz ve uygulama aracılığıyla doğrudan iReport’a ulaşılması ile CNN, Nokia Imaging SDK ile pek çok özellik eklemiş oluyor.

CNN Digital Ürün Stratejisi Kıdemli Genel Müdürü Craig Kirkland konuşla ilgili şunları söyledi: “Windows Phone 8 için geliştirilen CNN uygulaması, kullanıcılara muhteşem bir haber ve bilgi deneyimi yaşatmayı sürdürüyor. CNN uygulaması aracılığıyla iReporter’cılar, Nokia Lumia 1020’nin kamerasıyla çektikleri daha yüksek kalitede fotoğrafları ve videoları paylaşabiliyorlar.”

Foursquare

Foursquare kullanıcıları yeni Nokia Lumia 1020 ile artık nerede check-in yaparlarsa yapsınlar yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebiliyor ve bunlara 50 yeni fotoğraf filtresinden birini uygulayabiliyor. Bu artırılmış fotoğraf becerileri, Foursquare’in gerçek deneyimlerini paylaşmak ve kaydetmek için sağladığı zengin araçları doğal bir tamamlayıcı niteliğinde. Telefon numaraları, adresler, çalışma saatleri gibi mevcut iş bilgilerinin yanı sıra yüksek kaliteli fotoğraflardan ticaretle uğraşan kişilerin Foursquare üzerindeki listelerine kadar pek çok bilginin eklenmesi, kullanıcıların hem yaşadıkları yerdeki hem de seyahat ederken harika yerleri keşfetmesine olanak tanıyacak.

Foursquare İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Holger Luedorf, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Foursquare’in misyonu kullanıcılarımıza nerede olurlarsa olsunlar ya da nereye giderlerse gitsinler en büyük faydayı sağlamak. Yerel iş sayfalarındaki fotoğraflar, kullanıcıların gidecekleri yere gitmeden önce bölgeyi araştırması için çok büyük bir kaynak. Nokia Lumia 1020’deki Foursquare uygulaması, kullanıcılarımıza izleyecekleri en basit yolu gösteriyor ve nerede olurlarsa olsunlar fotoğraflarını paylaşmalarını sağlayarak deneyimlerini detaylandırıyor ve henüz oraya gitmemiş Foursquare kullanıcıları için çok değerli bir kaynak oluşturuyor.” 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.