Mobil

Nokia, Oppo ve OnePlus’ı Almanya’dan silip attı!

Akıllı telefon dünyasının önemli isimlerinden ikisi Oppo ve OnePlus, Almanya’da satışlarını durdurmak zorunda kaldı.

Nokia, Oppo ve OnePlus’ı Almanya’dan silip attı!

Oppo son yılların en hızlı yükseliş gösteren markalarından biri. Sahip olduğu pek çok alt markası sayesinde, en güçlü amiral gemisi modellerinden tutun da en uygun fiyatlı giriş seviyesi akıllı telefonlara kadar pek çok cihaz üreterek her bütçeden kullanıcıya hitap edebilen Çinli şirket, şu sıralar alt markası OnePlus ile birlikte Almanya’da oldukça zor günler geçiriyor.

Her ne kadar akıllı telefon pazarında çok fazla söz sahibi olamasa da hala 5G teknolojileri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Nokia ile patent ihlali tartışmaları yaşayan bu iki şirket, Almanya’da alınan bir mahkeme kararıyla adeta neye uğradıklarını şaşırdılar.

Nokia, Oppo ve OnePlus’ı Almanya’dan silip attı!

Nokia, bu iki şirketin kendisine ait 5G teknolojisi patentlerini herhangi bir ücret ödemeden kullandıklarını iddia ederek mahkemeye başvurdu. Bu iddiayı inceleyen mahkeme ise, Temmuz ayında hem Oppo’nun hem de OnePlus’ın ülke sınırları içerisinde satış yapmasını yasakladı. Her ne kadar bu karara iki şirket tarafından ışık hızıyla itiraz edilse de, üst mahkemede aynı görüşü paylaşınca Çinli teknoloji şirketleri için Almanya macerasında yolun sonuna gelinmiş oldu.

Bugün bir açıklama yapan şirket yetkilileri, her iki markanın da Almanya’daki resmi satışlarının durdurulduğunu duyururken, Nokia ile yaşanan olumsuz durumun çözüme kavuşturulacağı ve yakın zamanda yeniden hem Oppo hem de OnePlus marka telefonların raflardaki yerini alacağı belirtildi.

Yorumlar
Sinan
Nokia haklı olarak eline bir koz geçmiş ve bunu değerlendirmek isteyecektir, önümüzdeki günlerde belli olur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.