Mobil

Nokia satış rakamlarıyla şaşırttı! Bir tek Türkiye'de satmıyor!

Nokia önceden çok popüler bir marka olsa da artık eski günlerinde olduğu kadar tercih edilmilmiyor. Şirket buna rağmen 2020'de zararda olmadığını iddia ediyor.

Nokia satış rakamlarıyla şaşırttı! Bir tek Türkiye'de satmıyor!

Nokia Mobile, raporlara göre satış ve gelir açısından geçen yıl iyi bir yıl geçirmedi, ancak şirkete göre durum bundan farklı. Nokia, Haziran 2020'den bu yana kârlı olduğunu iddia ediyor.

HMD Global'in CEO'su Florian Seiche bir röportajda, firmanın 2020 yılında 55 milyon cep telefonu sattığını söyledi ve şirketin Haziran 2020'den beri kârlı olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak markanın geliri, bir önceki yıl olan 1,7 milyar Euro'dan, yani 2019'da 2020'de 1,2 milyar Euro'ya geriledi. Marka, işletme zararındaki önemli düşüş sayesinde yine de kârlı olmayı başardı.

Nokia geçen yıl kâr ettiğini düşünüyor

Nokia'nın 2020 için işletme zararı rakamları, 2019'daki 295 milyon ve 2018'deki 47 milyon Euro'dan çok daha iyi durumda bir rakamla karşımıza çıkıyor.

Akıllı telefon gönderilerine gelince, Counterpoint Research'ten elde edilen veriler, HMD Global'in 2020'nin ilk çeyreğinde yalnızca 1,7 milyon telefon sattığını ve bunun da 2020'nin ikinci çeyreğinde 1,4 milyon adede düştüğünü ortaya koyuyor. Ancak şirketin gönderileri 2020'nin üçüncü çeyreğinde toparlanarak 2,1 milyona ve 4'üncü çeyrekte 2,8 milyona ulaştı. HMD Global'in iddia ettiği gibi, Nokia markasının akıllı telefonlar için karlılığı, şirketin Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlarda tanıttığı 4G özellikli telefonlardaki yüksek marj nedeniyle olabilir.

Florian Seiche, şu anda küresel çip sıkıntısının Nokia akıllı telefonların teslimatlarını etkilediğini ekliyor, ancak sorunun cihazlara olan talepten değil, operasyonel taraftan kaynaklandığını açıklıyor.

Yorumlar
Şenol
Ben de Nokia 8 var. Üç yıldır sorunsuz kullanıyorum. Pili çok az harcıyor. Geçenlerde yanlışlıkla çamaşır makinesine attık. Sağlam çıktı. Hiç bir problem yok.
Cevapla
Emrah
Ne yapalım yani gidip nokia mı alalım
Cevapla
TAyfun
Zamanında kendi isletim sistemini kurmaya ugraşacagina android gecseydi şimdi hala zirvede olurdu.
Cevapla
Para Yok Paraa
Harika marka ya
Cevapla
Alberto
Hala 3310 kullanıyorum orijinal telefonum. Sorunsuz çalışmakta. Nokia sony gibi pes etti. Kendi icadı umts hat üzerinden görüntülü görüşme özelliğini bile samsunga kaptırdı! Şirket kendini koruyup geliştiremedi maalesef lg de bu sayfayı maalesef kapattı kalıcı olmak zor bu piyasada maalesef.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.