Mobil

Nokia’nın Mobil Bölümü Huawei ve Microsoft’a satılabilir

Finlandiya merkezli şirkette işler bir türlü yoluna girmiyor.

Nokia’nın Mobil Bölümü Huawei ve Microsoft’a satılabilir

2000 yıllarda mobil dünyasının tartışmasız bir numarası olan Nokia, sektörün dokunmatik telefonlara yönelmesiyle ciddi oranda pazar kaybı yaşadı. Standart işletim sistemli telefon satışlarında 2012 yılına kadar hala zirvede yer alan Finlandiya merkezli şirket son dönemde Samsung tarafından geçildi.

Son yıllarda çeyrek bazında açıklanan satış ve mali veriler değerlendirildiğinde şirketin ciddi oranda kan kaybettiği görülüyor. Uzun süre Android’e geçeceği yönde söylentiler oluşsa da yetkililer bu iddiaları reddetmiş ve şirket tercihini Windows Phone’dan yana kullanmıştı.
1357211384_nokia-sign-9823.jpg

Peki şu aşamada işler yolunda mı? Elbette ki hayır! Her ne kadar geçmiş yıla nazaran satışlarda artış kaydedilse de halen istenilen seviyede değil ve Forbes kaynaklarına göre WP8 hamlesi beklenen çöküşü sadece bir süre ertelemiş. Şimdilerde Nokia’nın mobil bölümünün Huawei ve Microsoft tarafından satın alınacağı iddia ediliyor. Şirket yetkilileri bu türden haberleri yalanlıyor olsa da işler yolunda gitmediği net bir şekilde ortada.

Son olarak Finlandiya'daki merkez binasını satan şirket için yeni yılda ne gelişmeler yaşanancak bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Misafir
Nokia batmaz elindeki patent ayakta durmasına yeter beyler bayanlar bu işler patentlerle dönüyor şimdi iphone 5 ve üzeri bir tane seri 4g lt kullansın hadı kullanamaz neden? samsunga dava açtı 1 milyar dolarını aldı samsungta 4 g patenti var samsunga verir 5 milyar dolar ozaman yapar yani neymiş bu iş öyle kolay değil nokiayı Microsoft zaten resmen almaya kalktı ama alamadı bugün Microsoft'un alamadığı bir şirketi bu dünyada hiçbir şirket alamaz bunu artık anlayın neden nokia androide geçmiyor açıklayayım güzel kardeşim : Andorid demek Fazladan çekirdek = fazladan ram demek şimdi samsung ele alalım Samsung s3 4 çekirdek ama performansta Nokia 620 bir telefona yeniliyor hiç düşündünüzmü neden? bak açık açık yazıyorum arkadaşım andorid ve ios ram düşmanı 8 gb ramda taksan onuda yer wp8 öyle değil işte bak elimde Lumia 920 var aynı anda 50 uygulama açıyorum 1 kere kasılmıyor yiyorsa sen s3 ile 4 tane aç bak kendini nasıl kapatıyor bunları çok gördük nokia herzamancihazın performansına bkr
Cevapla
Misafir
nokia zaten inat ettigi sürece iflas bayrağına biraz daha yaklaşıyor. androide geçmediği sürece zaten iflas etmiş demektir. dünya genelinin % 80'ine hakim olan bir android karşısında zaten hiç şansı yok.
Cevapla
maho
nokia alan varmi hala
Cevapla
Misafir
gec android e nolucak nokia yemin mi ettiniz
Cevapla
Nokia biraz yükselmeye başladı hemen asparagas haberler çıkıyor inanılacak gibi değil...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.