Mobil

Numara taşımanın avantaj ve dezavantajları

Numaranızı taşımayı düşünüyorsanız önce haberimizi okuyun.

Numara taşımanın avantaj ve dezavantajları

Numara taşıma işlemi abonenin numarası aynı kalarak başka operatöre geçerek onun hizmetlerinden faydalanmasıdır. Bilgi Güvenliği ve Tüketici Hakları Araştırmacısı Hasan İsra Yıldırım yaptığı açıklamada " Abone kendisi gibi aynı operatörü kullanan aboneyi aradığında abone numarasını taşıdıysa burada uyarı vermektedir. Numarasını taşımadıysa uyarı vermemektedir.

Burada tüketiciyi mağdur eden olay ise tüketici başka bir operatöre ait numarayı aradığında, bu numara arayan abonenin dışında başka bir operatöre taşındıysa uyarı vermemektedir. Abone de uyarı vermediği için aradığı numaranın kendi operatörüne mi ait yoksa başka bir operatöre mi ait olduğunu bilememektedir. Aradığı numaranın hangi operatörde olduğunu bilmemesi tüketiciyi mağdur etmekte ve faturasının beklediğinden yüksek gelmesine sebep olmaktadır.

1358248743_numara-tasima.jpg

Aslında bu numara taşıma işleminde yapılması gereken ise abone farklı bir operatörü aradığında numara taşınmış olsun ya da olmasın uyarı vermelidir. Böylece abone farklı bir operatöre ait numarayı aradığının farkına varacaktır. Ya da kendisi ile aynı operatörü kullanan aboneyi aradığında farklı bir uyarı sesi verilerek kendisi ile aynı operatörü kullandığını bilebilir. GSM operatörleri de numara taşıma sorgulama hizmetini ücretsiz hizmet kalitesi olarak sunmalıdır." dedi.

NUMARA TAŞIMANIN AVANTAJLARI

Yıldırım numara taşımanın avantajları konusunda ise şunları belirtti:

Faturalı bir hat kullanmak istemeyen abone, numarasını başka bir operatöre taşıyarak faturasız bir tarifeye geçebilir.

Kullanmadığı numaraların iptal olmasını istemeyen, yurt dışında olan abone bu numaraları başka bir operatöre taşıdığında sim kartı telefonuna hiç takmazsa bu numaralar iptal olmaz. Ne zaman sim kartını telefonuna takıp aktif ederse o zaman kullanmaya başlar. Bu işlemi yapmak isteyen abone numarasının taşınıp taşınmadığını sorgulamalıdır. Numara taşındıktan sonra numarayı şu süre zarfında kullanacaksınız diye bir zorunluluk yoktur.

Farkına varmayarak ya da isteği dışında katma değerli bir servise (melodi servisi, chat servisi vs.) üye olması nedeniyle hattından kontör düşüşü yaşayan abone numarasını farklı bir operatöre taşırsa kontör düşüşünün önüne geçilebilir.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.