Mobil

Numara taşıyanlara ya da taşıyacaklara sevindirici haber!

Cep numaranızı başka bir operatöre taşıdıysanız artık sinir bozucu olan “dıt dıt” şeklindeki sesi duymayacaksınız.

Numara taşıyanlara ya da taşıyacaklara sevindirici haber!

Numarasını farklı bir operatöre taşıyan abonelerin anlaşılması için arama esnasında duyduğumuz ve kimine göre sinir bozucu olan ses artık kalkıyor. İlk olarak 2008’de yürürlüğe giren numara taşıma döneminde ayırt edici bir rol olan uyarı sesi, kullanıcıların farklı bir operatöre taşındığını belirterek oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçiyordu. Şu anda ise uygun fiyatlı tarifler NTS uyarı tonunun işlevini geri planlara atmış durumda. Hatta birçok kullanıcı uyarı sesinden dolayı numarasını taşımak istemiyor.

Resmî Gazete’nin bugün yayımlanan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yönetmelik değişikliğinde, "1 Ocak 2016 tarihine kadar, mobil numara taşınabilirliğinde arayan aboneler için ayırt edici olacak şekilde Kurum tarafından belirlenen uyarı tonu verilir. Abonelerden isteyenler, numara taşınabilirliğine ilişkin olarak uyarı tonunu almama hakkına sahiptir" denildi.

Yönetmeliğe göre uyarı sesi kullanıcıların tercihine bırakılacak. GSM operatörleri 1 Ocak 2015’ten sonra gerçekleşecek aramalarda uyarı sesini duymak istemeyenler için bilgilendirici kısa mesajlar gönderecek. Kullanıcılar hem mesajı yanıtlayarak hem de müşteri hizmetlerini arayarak uyarı sesinden kurtulabilecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.