Mobil

NVIDIA, LTE destekli Tegra 4i işlemcisini resmen duyurdu

Standart işlemcilere nazaran daha küçük boyutlarda olan Tegra 4i, üretici firmanın LTE destekli ilk işlemcisi oldu.

NVIDIA, LTE destekli Tegra 4i işlemcisini resmen duyurdu

Bir süre önce yeni nesil işlemcisi Tegra 4’ü görücüye çıkaran NVIDIA, LTE desteği sunan Tegra 4i yonga setini de resmen duyurdu. Tegra 3’ün daha gelişmiş hali diyebileceğimiz Tegra 4i, 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösterirken ARM’ın Cortex-A9 yapısını benimsiyor. Tegra 4'te kullanılan 72 çekirdekli grafik hızlandırıcılı GPU yerine Tegra 4i’de 60 çekirdeğin yer aldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra işlemci birimi 2.3GHz frekans hızına kadar işlem görebiliyor. Full HD çözünürlük ve 2GB’a kadar LPDDR3 bellek desteği sunan Tegra 4i’nin LTE desteği sunduğu de bertilmiş durumda.
1361378196_gsmarena006.jpg

NVIDIA’nın 4G LTE desteği sunan Tegra 4i birimi sadece telefonlar için oluşturulmuş bir işlemci. HDR formatında fotoğraf çekme yeteneği sergilen işlemci, Chimera işlemsel fotoğraf mimarisi sayesinde HDR formatındaki fotoğraflar daha hızlı çekilebilmekte.

Son olarak, Qualcom yonga setlerinin yarısı büyüklüğünde olan işlemci birimi yıl sonuna kadar mobil dünyasında yer bulacak.
1361378400_gsmarena004.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.