Mobil

Obama'dan CE etiketine veto!

Telefonların arkasında bulunan logolardan sıkıldınız mı?

Obama'dan CE etiketine veto!

Hemen hemen her alanda gördüğümüz CE  İşareti malların serbest dolaşımını sağlayabilmek amacıyla Avrupa Birliği'nin, 1985 yılında oluşturduğu"Yeni Yaklaşım" çerçevesinde uygulanan bir sağlık ve güvenlik işaretidir. AB genelinde kullanılmış olan değişik uygunluk işaretleri yerine AB direktiflerine uygunluğu belirten tek tip bir AB işareti kullanılması amaçlanmıştır.  
CE  İşareti üzerine iliştirildiği ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren Avrupa Birliği'nin Yeni Yaklaşım Direktiflerine uygunluk işaretidir.

CE işareti; bir kalite simgesi olmayıp üzerine iliştirildiği ürünün ilgili yönetmeliğin tüm gereklerini karşıladığı anlamına gelen ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında malların serbest dolaşımını sağlamak amacıyla ortaya çıkan bir işarettir. (kaynak:TSE)

Bu işaretin telefonlarda yer alması ise hukuki bir zorunluktur. Üreticiler telefonlarında bu etiketi görünür şekilde bulundurmak zorundadır. Yekpare kasalı telefonların arka yüzündeki bu etiketlerin telefonların dış görünüşüne büyük oranda zarar vermekte olduğuna şahit olmaktayız. Artık telefonlar böyle görünecek.

1417096146_image-iphone-fcc-labels.jpg

Bu durumla ilgili Amerika'da yapılan itirazlar sonucunu verdi ve Başkan Obama e-Etiket'in akıllı cihazlarda kullanılabileceğini kararınını onayladı. Buna göre artık telefonların arayüzünde özel bir alanda bu etikete yer verilmesine ve kullanma kılvauzlarında da bu etiketin konulmasına karar verildi. Bu kararın Avrupa ülkelerinde kullanılıp kullanılmamayacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.