Mobil

Olası iPhone 7 vs iPhone 6s:Sızdırılan özellikler ve diğer detaylar

2015 iPhone modelini ve bilinen özelliklerine göre 2016 iPhone modelini karşılaştırıyoruz.2015'ten 2016'ya iPhone'da neler değişti?

Olası iPhone 7 vs iPhone 6s:Sızdırılan özellikler ve diğer detaylar

Bildiğiniz gibi mobil teknoloji sektörü günümüzde hemen hemen her zaman en hızlı ilerleyen tüketici alanlarından birisidir.Bu sebeple olacak ki büyük üreticilerden her biri yeni bir ürün hazırlığına girdiğinde ve ürün resmi olarak duyurulmadan önce bir çok sızıntıya yada iddialara konu oluyor.iPhone 7 ve Galaxy Note 7 bunun en iyi örneklerinden.

iPhone 7 şimdiden tonlarca sızıntıyla gündemde.O kadar sızıntı var ki birçok insan bu sızıntılarda yer alan cihazın tanıtılacak olan gerçek iPhone olup olmadığı konusunda şüpheye düşebiliyor.Bu da başıkta neden 'Olası iPhone 7' yazıldığının bir açıklaması.

Bugün ise 2015'te duyurulan iPhone 6s ile henüz duyurulmamış fakat birçok sızıntıyla bütün gizemini kaybetmiş olan iPhone 7'yi karşılaştırıyoruz.

Şüphesiz ki iPhone 6s çıktığında grafik işleme ve işlemci gücü başta olmak üzere büyük yenilikleri beraberinde getirmişti.Daha fazla RAM entegresi, bütünüyle daha ince ve zarif yapılı kasa, kullanım kolaylığına büyük oranda olumlu etki eden 3D Touch teknolojisi ve daha birçok özellik.Bu yılın iPhone modeli iPhone 7 ise görünüşe göre iPhone 6s ile birkaç farklılık dışında hemen hemen aynı özelliklere sahip olacak.

Yine de birçok kaynağa göre gelecek yılın iPhone modeli büyük değişiklikleri içerisinde barındıracak.Yeni baştan inşa edilecek olan tasarım en çok konuşulan konulardan.Aynı zamanda gelecek yıl iPhone'un 10. yıl dönümü olması hasebiyle olacak ki Apple 3 yıllık donanım güncellemesi döngüsüne son vermek istiyor.Çünkü çita bir hayli yükselmiş durumda ve Apple kullanıcıların 'çokta eski olmayan donanıma sahip mevcut iPhone'umu neden yenisiyle değiştireyim?' düşüncesine kulak vermiş olacak.

En son mevcut sızıntılara göre yeni iPhone 12 Eylül'de tanıtılacak ve 16 Eylül'den sonra raflarda yerini alacak.Bu sızıntının kaynağı ise teknoloji dünyasına birçok güvenilir bilgiyi sızdıran @evleaks'e ait.Tabi bu kesin bir bilgi olduğu anlamına gelmiyor.

Yeni iPhone'nun varyasyonuna ilişkin beklenen şey Apple'ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus olmak üzere iki model tanıtacağı yönünde.iPhone 7 Pro ismi ise bu konuda en fazla konuşulanlardan.Burdan çıkarmamız gereken iki mümkün senaryo var: 1)Apple iPhone 7 Pro da dahil olmak üzere 3 iPhone modeli tanıtacak, 2)Apple iPhone 7 Plus'ın ismini iPhone 7 Pro'yla değiştirecek.Dürüst olmak gerekirse iPhone 7 Pro ismi daha mantıklı gibi duruyor.

iPhone 6s vs olası iPhone 7: Başlıca özellikler

iPhone 6s

 • Ekran:4.7 inç ve 5.5 inç 3D Touch ekran, maksimum 1920x1080p çözünürlük
 • Tasarım:Anten çizgilerinin arka tarafa konumlandırıldığı alüminyum gövde
 • Depolama seçenekleri: 16GB, 64GB ve 128GB
 • İşlemci ve bellek: Apple A9 işlemci ve 2GB RAM
 • Ön kamera: 5 megapiksel
 • Arka kamera: 12 megapiksel, 4K video kaydedebilme
 • Giriş portları: Kulaklık girişi, Lightning girişi

Olası iPhone 7

 • Ekran: 4.7 inç ve 5.5 inç 3D Touch ekran, QHD(2560x1440p) çözünürlük
 • Tasarım: Cihazın arkasına veya önüne dik olarak bakıldığında belli olmayan anten çizgileri
 • Depolama: 32GB, 64GB, 128GB ve 256GB(belirsiz)
 • İşlemci ve bellek: Apple A10 işlemci ve 3GB RAM
 • Ön kamera: Geniş açılı lense sahip 5 megapiksel kamera
 • Arka kamera:Çift lensli 12 megapiksel(Plus modeli için) kamera, optik görüntü sabitleyici ve 4K video kaydedebilme
 • Giriş portları: Kulaklık girişi YOK, Lightning girişi, Smart Connector(Akıllı bağlantı)

Sonraki sayfalarda diğer bazı niteliklerin karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz.


iPhone 6s vs Olası iPhone 7: Giriş portları

Şüphesiz iPhone 7'deki değişikliklerle ilgili en fazla beklenen şey kulaklık girişinin kaldırılacağı yönünde.Sızıntılanan görüntülere göre ise kulaklık girişi cihazın daha ince olabilmesi için kaldırılmış durumda.Bu durumda bu ihtiyacı gidermek için Bluetooth özellikli bir kulaklık yada Lightning bağlantılı kulaklığa ihtiyaç olacak.Smart Connector ise iPad Pro'da yer alan ve çeşitli aksesuarları cihaza entegre etmeyi sağlayan bir bağlantı tipi.Örneğin bir kılavyeyi Smart Connector ile cihaza bağlayabilir, bir bilgisayar kullanır gibi yazılar yazabilirsiniz.Belki Apple iPhone 7 için mini-klavye tarzı aksesuarlar planlıyordur.

iPhone 6s vs Olası iPhone 7: Tasarım

iPhone 7, iPhone 6s ile hemen hemen aynı tasarıma sahip.Görünen ilk fark ise kameranın biraz daha büyük ve çıkıntılı olması.Bununla birlikte anten çizgisinin bir kısmı cihazın üst kısmına paralel ve kamerayı araya alacak şekilde konumlandırılmış olan iPhone 6s'teki gibi değil.Bu kısım iPhone 7'den kaldırılmış durumda.

iPhone 6s vs Olası iPhone 7: Su geçirmezlik

Geçtiğimiz Sonbahar'ın başlarında iPhone 6s'in su geçirmezlik testi ortaya çıkmıştı.Youtube'da yayınlanan bu videoda iPhone 6s 30 dakika boyunca suda kalmış ve herhangi bir zarar görmeden çalışmaya devam etmişti.Apple iPhone 6s'in su geçirebileceği konusunda uyarılarda bulunmuş fakat ortaya çıkan bu video kafalarda soru işareti bırakmıştı.Bu olaydan sonra iFixit Youtube kanalı konuyla ilgili bir video çekmiş ve iPhone 6s'e gizli bir şekilde kasanın ve önemli parçaların etrafına yapışık olası bir neme, rutubete yada ıslaklığa karşı koruma sağlayan şeritler eklendiğini göstermişti.iPhone 6s'in resmi anlamda su geçirmezliğinin bir ölçüsünü gösteren sertifikası bulunmuyor.Fakat yeni iPhone 7 resmi olarak su geçirmezlik sertifikasına sahip olacak.

iPhone 6s vs Olası iPhone 7: LTE Yonga seti

Halihazırda iPhone 6s Qualcomm tarafından üretilmiş bir LTE yonga seti kullanmakta.Son sızıntılar ise iPhone 7'de LTE yonga setinin İntel tarafından üretileceğini gösteriyor.Eğer bu doğru çıkarsa kullanıcıların LTE performansı konusunda çok fazla farklılık bildirmeyeceği tahmin ediliyor.Apple'ın İntel yonga setini tercih etmesinin sebebi ise parça bileşenlerinin maliyetlerini düşürmek.

iPhone 6s vs Olası iPhone 7: Ekran

iPhone 6s, telefonu bastırma şiddetine duyarlı hale getiren ve büyük oranda kullanım kolaylığı sağlayan 3D Touch teknolojisine sahip.Elbette ki yeni iPhone 7'de bu teknolojiye sahip olacak.Yeni iPhone 7'de kullanılacak olan 3D Touch teknolojisinde ise fazla farklılık beklenmiyor.Fakat iPhone 7'de daha fazla ekran çözünürlüğü bekleniyor.Özellikle çözünürlüğün Quad HD yani 2560x1440 piksel olması en fazla beklenen nokta ekran konusunda.Bunun dışında iPhone 7'nin AMOLED ekranı benimseyecek olması ise olasılık dışı.

iPhone 6s vs Olası iPhone 7: Kamera

iPhone 6s 12 megapiksel çözünürlüklü içten geniş bir arka kameraya ve FaceTime özellikli 5 megapiksel çözünürlüklü ön kameraya sahip.iPhone 6'da arka kamera çözünürlüğü ise 8 megapiksel ve ön kamera çözünürlüğü de 1.8 megaikseldi.Fakat yeni iPhone 7'de kamera megapikselinin artışı beklenmiyor.Apple yeni amiral gemisinde 12 megapiksel çözünürlüğü koruyacak.Yeni cihazın iPhone 6s'e göre farklılığı ise Optik Görüntü Sabitleyici'sinin eklenmiş.FaceTime kamerada ise arka kamerada olduğu gibi değişiklik beklenmiyor.

Aynı zamanda iPhone 6s, 4K kalitesinde video kaydedebilme özelliğine sahipti.Yeni gelecek iPhone modeli de 4K video kaydedebilecek.

Apple'ın kamera konusundaki alışılageldik politikası ise megapiksel yarışına girmekten ziyade temel kamera bileşenlerini daha işlevsel hale getirmek.Bu anlamda Apple iPhone'larda kullandığı kameralarda lens teknolojisini ve yazılımı olabilecek en uygun şekilde birleştirebilmeyi başarıyor.Bu sebeple yeni iPhone 7'nin iPhone 6s'ten megapiksel olarak bir farkı olmasa da yazılım donanın uyumluluğu açısından daha kaliteli bir deneyim sunabileceğini söyleyebiliriz.Zaten iPhone 6s gerçekten çok iyi bir kameraya sahip.Yeni iPhone ise bu çok iyi kameranın üstüne birkaç işlevsellik daha ekleyecek.
Konuyla ilgili bir Youtube kullancısı iPhone 6s'in kendi kullandığı profesyonel DSLR makineden daha iyi fotoğraflar ve videolar çektiğini iddia ettiği bir video paylaşmıştı.Videoda iPhone 6s'in ve pro DSLR makinenin aynı karelerden çektiği video ve fotoğrafların karşılaştırması da var:

iPhone 6s vs Olası iPhone 7: Sonuç

Elbetteki iPhone 7 iPhone 6s'ten daha iyi bir cihaz olacak.Fakat iPhone 7 çıktığında iPhone 6s'e sahip insanların telefonlarını bir üst modele yükseltmesi gerektiğini söylemek oldukça zor.Sonuçta tasarım neredeyse aynı, aynı RAM, hemen hemen aynı depolamalar...Şüphesiz ki insanların model yükseltme konusunda en önemli sebebi iPhone 7 Plus'taki çift kamera olacak.Bunun dışında depolama seçeneğinin bir tık artırılması da bir sebep olabilir fakat bu kadar fazla depolamaya ihtiyacı olmayan insanlar da var.Son olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus çıktığında insanların odağı daha çok iPhone 7 Plus olacağa benziyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.