OLED iPad Pro, iPad Air'den daha üstün özelliklerle geliyor

Apple, yeni tasarım, M3 çipi ve üstün aksesuarlarla donatılmış OLED iPad Pro modelini piyasaya sürerek iPad Air ile arasındaki farkı daha da artıracak.

OLED iPad Pro, iPad Air'den daha üstün özelliklerle geliyor

Apple, iPad Air'ı iPad Pro ile farkını belirginleştirmek için yeni tasarım, güncellenmiş içerikler ve üstün aksesuarlarla donatmayı planlıyor. Son raporlar, OLED iPad Pro'nun gelecek yılın mart ayında güncellenmiş özelliklerle piyasaya sürüleceğini öne sürüyor.

Alanında tanınmış analist Mark Gurman'ın son Power On bülteninde, Apple'ın iPad Pro ve iPad Air serileri arasındaki farkları daha da genişletmeye çalıştığını belirtiyor. Gurman, şu anda iPad Air'ın, neredeyse iPad Pro ile aynı tasarıma sahip olan biraz daha küçük bir ekrana sahip olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, iPad Pro'nun daha küçük 11 inçlik modeli, iPad Air gibi bir LCD ekrana sahip. Şu anki en büyük farklardan biri ise 120Hz ProMotion ekranıdır. Ancak, OLED iPad Pro'nun piyasaya sürülmesiyle bu da değişecek.

OLED iPad Pro, iPad Air'den daha üstün özelliklerle geliyor

Gurman, iPad Pro'nun tamamen yeni bir tasarıma, OLED ekran ve güncellenmiş M3 yonga setine sahip olacağını doğruluyor. Bu üç özellik, OLED iPad Pro'yu iPad Air'den ayıracak. Ayrıca, Apple'ın her iki iPad Pro modelini de bir OLED ekrana sahip olarak sunmayı planladığı bildirildi. Bu, şirketin her iki iPad Pro modelini de premium varyantlar olarak konumlandırmasına ve geri kalan ürün yelpazesini LCD ekranlara devam ettirmesine olanak tanıyacak.

Gurman ayrıca, Apple'ın daha dayanıklı bir alüminyum çerçeve ile yeniden tasarlanmış bir Magic Keyboard üzerinde çalıştığını belirtiyor. Yeni Magic Keyboard, OLED iPad Pro'yu iPad Air'den daha üstün bir cihaz haline getirecek. Daha önce bildirildiğine göre, Apple'ın OLED iPad Pro için yeniden tasarlanmış Magic Keyboard'u bir dizüstü bilgisayar gibi daha fazla görünmesini sağlayacak. OLED iPad Pro için hafifçe daha büyük 11 inç ve 13 inç ekran boyutlarına sahip yeni bir şasiye yönelmeyi düşündüğü için Apple'ın yeniden tasarlanmış bir Magic Keyboard'u tanıtması mantıklı olacaktır.

Yukarıdaki değişiklikler memnuniyetle karşılanırken, OLED iPad Pro modellerinin fiyatı önemli ölçüde artabilir. Daha önce OLED iPad Pro'nun 1.800 dolar gibi bir fiyata mal olabileceği bildirilmişti, bu da baz model 14 inçlik M3 MacBook Pro'dan daha yüksektir. Apple'ın OLED iPad Pro'yu nasıl konumlandıracağı ve tabletin işlevselliğinin iPad Air'den nasıl farklı olabileceği ise henüz görülmeyi bekliyor. İki model de aynı iPadOS sürümünü çalıştıracak.