Mobil

Oppo hızlı şarj teknolojisinin pili hızlı bitirdiğini doğruladı

Günümüzün en popüler teknolojilerinden birisi de hızlı şarj. Bu teknoloji hakkında Oppo Mobile’dan samimi bir itiraf geldi. İşte detaylar.

Oppo hızlı şarj teknolojisinin pili hızlı bitirdiğini doğruladı

Son dönemde çıkan hemen her telefonda hızlı şarj desteğinin bulunduğunu görüyoruz. Öyle ki muhtemelen birkaç sene sonra telefonlarımızı sadece saniyeler içerisinde şarj edebileceğiz. Lakin unutmamak gerekiyor ki bu hızın da bir bedeli olacak. Aynı Oppo tarafından yapılan açıklamada olduğu gibi.

Oppo hızlı şarj teknolojisinin pili hızlı bitirdiğini doğruladı

Çinli üretici geçtiğimiz Nisan ayında Ace2 modelini satışa sunmuştu. Snapdragon 865 yonga setiyle gelen bu model kablolu olarak 65W, kablosuz olarak ise 40W hızlı şarj teknolojisini destekliyordu.

Kablolu olarak 65W’lık şarj desteğine daha önce de rastlamıştık, lakin bir telefonun kablosuz şarj standında 40W hızlı şarj teknolojisini desteklemesi gerçekten muazzam bir yenilikti.

Oppo hızlı şarj teknolojisinin pili hızlı bitirdiğini doğruladı - Resim : 1

Oppo bu yeniliğin telefonun batarya ömrünü kısalttığını itiraf etti. 40W’lık hızlı şarj teknolojisi, 15W’lık hızlı şarj teknolojisine göre pilin ömrünü 3 kat daha hızlı tüketiyor. Şöyle ki aynı döngülerde 15W hızlı şarj kitiyle beslenen telefonun maksimum batarya kapasitesi zamanla yüzde 90’a düşerken, 40W ile beslenen telefonun pili yüzde 70’e düşüyor.

Kısacası normalde 3 yılda 1 değiştireceğiniz pili, 1 sene içerisinde yenilemek zorunda kalıyorsunuz. Burada tercih ise tamamen kullanıcıya kalmış durumda. Görünen o ki zamandan tasarruf etmenin de bir bedeli var.

Yorumlar
Gercekler
Yabanci universite arastirmacilar kablosuz sarjin ister 15 watt ister fazla normal kablolu sarja gore pil omrunu tuketigini belgelediler , ayni sey mesela eskiden 5 watt lik kablolu sarj kulaniyorduk ama simdi kablolu hizli sarj var 18 w , 40 , 65 w , ne Kadar hizli sarj edersen pil isinir ve pilin dusmani sicakliktir o nedenle en uzun omru 5 watt lik eski sarjorler en ideali
Cevapla
Seyfullah
Sanki sabaha kadar şarjda durunca pili zayiflamiyor ?
Cevapla
Titan
Otomatik keser..100 de 100 olunca...
Opdima
Şimdi şu sorunsal var haberde: 40 watt kablosuz şarj mı düşürüyor pilin ömrünü yoksa kablolu hızlı şarjlar mı düşürüyor?
Cevapla
Opdima
Sayın ‘Gercekler’ kullanıcısı. Galiba sen de anlamamışsın. :/
Gercekler
Kablosuz sarj 40 watt lik oldugu icin pil omrunu daha cabuk bitiriyor , iyi okumak gerekir mesela ben anladim ama sen anlamadin , 15 watt lik kablosuz sarjlarla kiyaslaninca 40 watt lik Oppo nun kulandigi teknoloji pil omrunu daha erken bitiriyor 3 sene yerine 1 sene
cnrars
15w üstüne çıkınca batarya kapasitesi düşürüyor farketmiyor kablolu kablosuz
❄Gakko❄
Oppo get gede bu sıkıntıya da çözüm bulacaktır zira oppo takdir ettiğim firmalar arasında önlerde geli fiyat hariç
Cevapla
Ali
Ya bu adam beni sinir ediyor. Öğretmenim meslekten soğutuyor yaziya hitaba bak ...
düzgün yaz
gakko git gide diyecektin herhalde.. düzgün yazarsan seviniriz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.