Oppo’dan yapay zeka atağı

Oppo, yapay zeka teknolojisini tüm akıllı telefonlarına entegre etmeyi planlıyor ve yıl sonuna kadar 50 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Oppo’dan yapay zeka atağı

Oppo, akıllı telefonların en önemli kişisel yapay zeka cihazları olacağına inanıyor ve bu teknolojiyi kitlelere ulaştırma misyonunu üstlenmiş durumda. Şirket, yapay zekayı tüm akıllı telefon ürün serilerine entegre etmeyi taahhüt ediyor ve bu yılın sonuna kadar dünya genelinde 50 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

Oppo, kendi bünyesinde yapay zeka teknolojisi geliştiriyor, ancak Google, Microsoft, MediaTek gibi büyük isimlerle de işbirliği yaparak çeşitli deneyimler sunmayı amaçlıyor. Şirket, şu ana kadar yapay zeka ile ilgili 5.000'den fazla patent başvurusunda bulundu ve bunların yaklaşık %70'i yapay zeka görüntüleme alanında.

Bu yılın Ocak ayında, Oppo Find X7 serisinde 7 milyar parametreli bir LLM (büyük dil modeli) olan AndesGPT modelini kullanarak doğal dil anlama ve telefon görüşmelerini özetleme gibi görevleri yerine getirdi. Şirket, bu yıl telefonlarına 100'den fazla üretken yapay zeka özelliği ekledi.

Oppo, üretken yapay zekayı kullanıcılarına sunmayı hedefliyor ve 50 milyon kullanıcı hedefi de bu teknolojiyi kullanacak kullanıcıları kapsıyor. Fotoğraf düzenleme gibi alanlarda üretken yapay zeka kullanılarak, örneğin bir fotoğraftan bir nesnenin çıkarılması ve boşluğun doldurulması sağlanıyor. Oppo, kullanıcıların bu özelliği günde ortalama 15 kez kullandığını belirtiyor. Üretken yapay zeka ayrıca sosyal medyada paylaşmak için eğlenceli görseller oluşturmanıza da yardımcı oluyor.

Büyük dil modelleri, konuşulan kelimeleri hızlıca yazıya dökmek ve gerçek zamanlı çeviri yapmak için kullanılacak. Oppo ayrıca, masaüstü ve telefon yapay zeka özelliklerinin birlikte çalıştığı çapraz cihaz kullanımları da öngörüyor.

Şirket, hem cihaz üzerindeki hem de bulut tabanlı yapay zekayı kullanacak hibrit bir yapay zeka mimarisi geliştiriyor. Bu noktada Google devreye giriyor; Reno12 serisi ve yakında global olarak piyasaya sürülecek olan yeni Find X amiral gemisi, Google’ın Gemini modelini kullanacak. Ayrıca, bu cihazlar AI Writer ve AI Recording Summary özelliklerine sahip bir yapay zeka araç kutusuna sahip olacak.

Microsoft ile olan işbirliği, masaüstü ve telefon yapay zekası arasındaki bağlantıyı iyileştirmeye odaklanıyor ve doğal sesli ve metin yanıtları ile hızlı ve doğru tepkiler sağlıyor.

Oppo-MediaTek ortaklığı ise daha çok donanım üzerine yoğunlaşmış durumda. İki şirket, gelecekteki Oppo telefonlarının depolama ve hesaplama verimliliğini artırmak için çipleri ayarlamak üzere birlikte çalışıyor. Oppo'nun AI Ürün Genel Müdürü Nicole Zhang, "Akıllı işletim sisteminin yapay zeka ajanları ile donatılacağına ve çok modlu etkileşimi destekleyeceğine inanıyoruz, bu arada üçüncü parti hizmetler daha esnek bir şekilde sunulacak. Bu, yapay zeka telefonlarının tam yığın dönüşümüne ve ekosistem yeniden yapılandırmasına yol açacak" dedi.