Mobil

Ortalama 3.7 yılda bir telefonumuzu değiştiriyoruz

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması sonuçlarına göre ortalama olarak 3.7 yılda bir cep telefonumuzu değiştiriyoruz.

Ortalama 3.7 yılda bir telefonumuzu değiştiriyoruz

Türkiye'deki cep telefonu değiştirme sıklığı belli oldu. 2018 yılı için yapılan bir araştırmaya göre Türk kullanıcılar 3.7 yılda bir cep telefonu değiştiriyor. Araştırma ise Ticaret Bakanlığı koordinasyonluğunda gerçekleştirildi.

Ortalama 3.7 yılda bir telefonumuzu değiştiriyoruz

Araştırmaya göre cep telefonu olan bireylerin neredeyse tamamının akıllı telefon kullandığı ve ortalama 3,7 yılda bir cep telefonu değiştirdiği görüldü. Cep telefonu değiştirme nedenleri arasında öncelik bozulma ve piyasaya çıkan yeni modele sahip olma isteği olarak belirlendi. Genç yaştaki bireylerin daha ileri yaş gruptakilere göre daha sık cep telefonu değiştirdikleri tespit edildi.

Raporda, son bir yıl içerisinde aylık gelirinin bir bölümünü biriktirerek finansal tasarruf yapanların oranı 2017’de yüzde 13,6 iken, 2018 yılında yüzde 38,1 olarak belirlendi. Öte yandan 2017 yılı araştırmasına katılan bireylerin çoğunluğu tasarruflarını banka mevduatında değerlendirirken 2018 yılı araştırmasına katılanların çoğunluğu tasarruf aracı olarak tercihini altından yana kullandığı görüldü. Araştırma sonuçlarına göre bireylerin yüzde 72,2’si yerli malı kullanımının israfı önlemeye ve tasarrufa katkı sağlamaya olumlu etkisi olduğunu düşündüğünü belirtti.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda araştırma şirketi ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri işbirliğiyle Türkiye genelinde 26 ilde 2 bin 209 tüketici ile yapılan anket verilerine dayanılarak hazırlandı. Araştırma kapsamına giren bireylerin çoğunluğunun 18-29 yaş aralığında, bin 405 ve 3 bin lira gelir grubunda, evli ve ücretli çalışanlardan oluştuğu bildirildi.

Yorumlar
Misafir
Note 3 kullanıyorum her işimide halledebiliyorum eski meski gerek yok inanın çünkü her özelliği kullanmoyoruz
Cevapla
kaan
kimse de demiyor ki 3 yıl içinde zaten telefonun ömrü bitiyor sürekli hata vermeye başlıyor. adamlar öyle üretiyor ki 3 yıl doldu mu telefonu kullanamıyorsun. eski 5110 3310 gibi telefonlar yok artık, tabi bunda hızlı tüketmeyi sevmediğimiz anlamınada gelmiyor.
Cevapla
hemfikir
aynen öyle, eski android telefonuma watsap yükleyemiyorum. yüklesem kullanmaya devam ederdim. telefon alacaksanız en ucuzunu alın, boşa para vermeyin.
fiko_ant
s7egde kullaniyorum, s10 almayi dusunuyorum.. zaten soyle kabaca dusunurseniz, cep telefonu ureticileri 3 yada 4 yil arayla ciddi ozellik konulan telefonlar uretip piyasaya suruyor, arada modeller ise kopyala yapistir tarzi, biraz islemce, biraz camera, biraz ekran cozunurlugu, bi kacta programsal yenilikler.. mesela samsung s7egden once baktigmizda normal modellr gelirke s7edge de atiim yaptilar, gerek pil gerek toza suya dayaniklilik. gerekse ekran islemci ve kasayi dusunursek inanilmaz bir level atladilar. bence su an en iyi tepe modeli bence.. s10 fikrim kesinlikle artik level atlama modeli olacak.. haa ben amerikadan alip kullacangim icin cok dgisen birsey olmayacak benim icin ama ulkemde fiyati muhtemelen en az 10k fiyat olacaktir. alinir mi ? bilmem ama hayirlisi diyelim..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.